Havayolları

THY 737 MAX siparişlerini önemli ölçüde iptal etti

Türk Hava Yolları bugün iki yıllık aradan sonra ilk 737 MAX tarifeli uçuşunu gerçekleştirdi. Ardından da Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklaması ile siparişlerinde değişikliğe gitti. THY, 10 adet 737-8 MAX siparişini iptal etti. Kalan uçaklardan 40 adetlik kesin siparişi de opsiyona çevirdi.

THY’den KAP’a şu açıklama yapıldı:

” Ortaklığımız Yönetim Kurulu tarafından, dar gövde uçak ihtiyacının temini kapsamında ilgi açıklamamızda toplam 75 adet B737-MAX uçağının Boeing firmasından satın alınmasına karar verilmişti. Koronavirüs (Covid-19) küresel salgınının havacılık sektörü üzerindeki etkilerine ilişkin mevcut durumu göz önünde bulunduran Ortaklığımız, filo planlarını gözden geçirmiş ve yapılan müzakereler sonucunda Boeing firmasıyla mutabık kalarak 75 adet B737 Max uçağın 10 adedinin kesin iptaline, 40 adet uçağın ise 21 Aralık 2021 tarihine kadar opsiyona çevrilmesine karar vermiştir. Ortaklığımız, Boeing’e 21 Aralık 2021 tarihinde veya öncesinde yazılı bildirimde bulunarak opsiyon hakkını kullanabilecektir.  Aynı zamanda, mevcutta teslim edilmemiş 13 adet B737 MAX uçağının teslim tarihleri Ortaklığımızın operasyonel ve finansal kapasitesi doğrultusunda yeniden planlanmıştır. ” ifadeleri yer aldı.

THY, Boeing’ten 11 adet 737-8, bir adet de 737-9 teslim almıştı. 12 adet uçak da Boeing tesislerinde THY renklerinde teslimatı bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala