Havacılık Endüstrisi

TEI’den orta menzilli füze motoru: TJ300

Yerli motor ailesi konusunda önemli adımları arka arkaya atan TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300’ü törenle çalıştırdı. Eskişehir’de düzenlenen törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldı.

Orta menzilli gemi savar füzelerinde kullanılacak olan motorun ilk çalıştırma testi başarıyla tamamlanırken, Bakan Varank Türk mühendisler tarafından geliştirilen motorun Türkiye’nin savunma sanayisi açısından oldukça önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

TÜBİTAK, TEI ve Roketsan’ın iş birliğiyle üretilen ‘Türkiye’nin Orta Menzil Gemi Savar (OMGS) ilk Hava Solumalı Füze Motoru’ TEI-TJ300, dar bir çapta 1300 nevton itki üretebiliyor.

Milli tasarım füze motoru, 5 bin feetlik irtifada ses hızının yüzde 90’ına varan yüksek hızlarda çalışabilme özelliğine sahip. TJ300 itki gücü olarak 1300 kilogram ağırlığındaki bir uçağı kaldırabilecek özelliğe sahip.

5 MOTOR ENTEGRE EDİLECEK

Bu yıl içinde 5 adet TJ300 motorunun entegre edileceği yeni nesil gemisavar füze sistemi, TÜBİTAK SAGE, TEI ve Roketsan iş birliği ile geliştirildi. Yaklaşık ağırlığı 300 kilogram olan füzenin boyu 3 metre 20 cm. 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap