Haberler

Gençler roketlerini hayalleriyle ateşledi

Gençlerin yerli ve milli üretime katkı sağlayan bireyler olarak yetişmesini teşvik etmeyi amaçlayan Roketsan’ın yürütücülüğünde Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması’nın kazananları belli oldu.

Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi doğrultusunda gençliğe yatırımını sürdüren Roketsan’ın, TEKNOFEST 2021 kapsamında TÜBİTAK SAGE ortak çalışmasıyla yürütücülüğünü üstlendiği Roket Yarışması’nın kazananları açıklandı.

Yüksek irtifa kategorisinde birinciliği 1,5 Adana – WOF Takımı, ikinciliği Genç Mimar Sinan Vefa Roket takımı elde ederken, Samsun Roket Takımı ise üçüncü oldu. Orta irtifa kategorisinde birinciliği Tanyeli Roket Takımı, ikinciliği İpek Yolu Roket Takımı ve üçüncülüğü Gökova Roket takımı elde etti. Lise alçak irtifa kategorisinde ise birinci Eryurt Roket Takımı oldu, ikincilik ve üçüncülük için takımlar gerekli kriterleri sağlayamadı.

Rekor başvuru

Bu sene rekor düzeyde başvuru alan TEKNOFEST Roket Yarışması, 2-12 Eylül tarihleri arasında Aksaray’da bulunan Tuz Gölü’nde gerçekleştirildi. 544 takımın başvuru yaptığı yarışmada en fazla başvuru “orta irtifa” kategorisinde 296 takım ile gerçekleştirilirken, bunu 223 başvuru ile “lise” kategorisi takip etti. 21 takım “yüksek irtifa” kategorisi için başvururken, 4 takım bu yıl ilk defa açılan “zorlu görev” kategorisine başvurularını yaptı. Bunlardan 13’ü lise kategorisi, 55’i orta irtifa, 10’u yüksek irtifa ve 2’si zorlu görev olmak üzere toplam 80 takım yarışmaya katılma hakkı kazandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap