Tolga Özbek

THY’nin Hong Kong uçuşlarına özel izin

Türk Hava Yolları’nın bir süredir Hong Kong uçuşlarıyla başı dertte. Hong Kong Havalimanı Otoritesi, inişte uçuş ekiplerine gelirken ‘negatif’ PCR testi ile gelmesini istiyor. İnişte ise uçuş ekiplerine yeniden test yapılıyor. Bir kişi pozitif çıktığında ekibin tamamı karantinaya alınıyor.

Geçtiğimiz günlerde airturkhaber.com sitesine göre Hong Kong’ta THY’nin üç Boeing 777 uçağı bu nedenle kaldı. Uçuş ekipleri Hong Kong yönetiminin emri ile adeta hapis gibi konteynerlerin içine tıkıldı. Uçaklar yerde yatarken kargo için THY’nin Qatar Havayolları ile anlaştığı ve kargoların Qatar tarafından taşındığı ortaya çıktı.

SHGM’DEN ÖZEL İZİN

Durum böyle olunca THY yeni bir adım attı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile görüşme gerçekleştirildi. Uçuş ekiplerinin otel konaklaması kaldırılması için adım atıldı. Plana göre İstanbul Havalimanı’ndan uçağa binecek pilot ve kabin memurlarının dönüş seferini yapacak olanlar gidiş uçuşu boyunca dinlenecek.

Hong Kong hattında kullanılan Boeing 777’ler dönüş uçuşunda ekip yer değiştirecek. Gidiş uçuşunu yapan ekip dinlenmeye geçecek. Diğer ekip uçuş yapacak.

Nereden baksanız 24 saatlik bir mesai THY ekiplerini bekliyor. Bir tarafta 20 gün süren karantina. Diğer taraftan zorlu bir uçuş…

THY Teknik Genel Müdürü Ahmet Karaman

Ahmet Karaman’ın ardından

Türk Hava Yolları Teknik’in Genel Müdürü Ahmet Karaman yakalandığı koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. Güleryüzlü, her zaman diyaloga açık bir insandı. Önce Air Anatolia, ardından Fly Air Genel Müdürlüğü zamanında kendisiyle tanışmıştık. 

THY’ye geçtikten sonra Seattle’dan teslim alınan Boeing 777 uçağı ile İstanbul’a uçmuştuk. İki sıra arkada şekerleme yaparken “Acaba çok mu horladım” diye sormuş ben de “Siz mi, ben mi” deyince birlikte gülmüştük…

Türk havacılığına uzun yıllar emek vermiş bir insanı kaybettik. Ailesinin, sevenlerinin başı sağ olsun, Allah rahmet eylesin…

İki sevinç bir soru işareti

Geçen hafta iki sevinçli haber vardı. Birincisi TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ilk hava-hava füzesi Bozdoğan’ın F-16’dan canlı bir hedefe yapılan atışıydı. Bozdoğan TUSAŞ imalatı Şimşek hedef dronu’nu 12’den vurdu. Önümüzdeki yıl füzenin teslimatı başlayacak. 

İkincisi de TEI tarafından tasarlanan TJ300 moturunun sınıfında itki rekoru kırmasıydı. 1342 Newton güce ulaşan motor füze için tasarlandı. İki haber de savunma sanayi için güzel bir gelişmeydi.

Bir soru işareti ise Kanada’dan geldi. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşta Dağlık Karabağ’da düşürülen TB2’nin taşıdığı MX-15 kamerasının aslında Türk Deniz Kuvvetleri için imal edilen kamera olduğu Kanada tarafından tespit edildi. Sonrasında da Kanada Türkiye’yi yaptırım listesine alarak askeri açıdan ambargo uygulamaya başladı.

Emekli Tümgeneral İrfan Sarp: “Havacılığa gönül verenler bitti demeden Atatürk Havalimanı bitmez”

Atatürk Havalimanı’na geçen yıl yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle uçuş açısından kullanılan 17-35 yönündeki iki pistin güney tarafı kazılmış ve hastane inşa edilmişti. Bu olayın üzerinden bir yıl geçti. Emekli Tümgeneral İrfan Sarp ile Kaptan Pilot Bahadır Acuner bir video hazırladı. Zaman zaman sitemizde yazılarına yer verdiğimiz Sarp “Havacılığı gönül verenler bitti demeden Atatürk Havalimanı bitmez” diyerek başta pist olmak üzere havalimanının önemine dikkat çekiyor:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala