Yazarlar

10 dakikada CRM dersi (!)

Günümüzde artık genç kuşaklar bilgilerini ansiklopedilerde değil daha çok sosyal medyada elde etmeye başlamış durumdalar. Bu da ne yazık ki, bilgilerin doğruluğu sağlanmadan, ya da bilgilerin doğru olduğuna koru körüne inanılan medya ortamlarında gençlerin, ilerideki havayollarında çalışacak insanların daha temel bilgileri almadan bilgi kirliliği ile dolmasına yol açıyor.

Yaklaşık iki yıldır, Türkiye’de havacılık videoları yapan insanları takip ediyorum. Bazıları güzel şeyler üretmek isterken, bazıları da ne yazık ki bölük pörçük bilgilerle, kulaktan dolma bir takım yanlış ya da yarı doğru bilgilerle karşımıza geçip bizi (sözde) eğitip bilgilendiriyorlar.

Buna bir ad koyamadım ben ne yazık ki. Hata demek istiyorum ancak hata birden fazla yapılması doğru olmayan bir kavramdır benim gözümde. Bazı insanlar sürekli olarak kazalardan söz edip, onların havacılık tarihi konusunda neden önemli olduklarından, havacılığın bunlardan sonra nasıl değiştiğinden söz etmeden, sadece olayın magazinsel yönleri ile ilgileniyorlar.

Bazı insanlar da yüzeysel olarak edindikleri bazı bilgileri sanki kendileri elde etmişler, ya da araştırmışlar gibi ortaya çıkabiliyorlar. Ellerindeki bilgilerin doğru olduklarından kendilerinin de emin olduklarından şüpheliyim ama asıl önemlisi bu bilgilerin yanlış olduğunu söylendiğinde “aman canım o kadar da ayrıntıya takma ” türünden tepkiler alabiliyorsunuz gerek bu arkadaşlardan ya da bunların izleyicilerinden. Oysa, bu arkadaşların takipçileri arasında ileride havacı olmak isteyen insanlar da yok değil. Bu bakış açısı ile havacı nasıl olacak ona da şaşıyorum.

Havacılık konulu gördüğüm yapılan en büyük yanlışlardan biri de CRM (Crew Resource Management) konusu. Özellikle bazı videolar var ki, tamamı ile havayolu giriş mülakaarını (CRM sınavı) diye adlandırıyorlar.. Gençler aralarında konuşurlarken “CRM den geçtim. ” ya da “CRM den kaldım” diye söz edebiliyorlar. Öyle görülüyor ki, bu arkadaşlar CRM nedir ne değildir onu da anlamış değiller.

Ne yazık ki, neredeyse anaokulundan üniversite bitirene kadar herşeye bir “test çözme” mantığı ile bakan bir eğitimi sistemimiz var. Böyle bir ortamda yetişen insanlar ne yazık ki gerçek anlamada eğitim almaktan uzak, gerçek anlamda CRM in felsefesini de hiç anlamadan belki de uçuş eğitimi alıp, havayollarında uçuşa başlıyorlar

Ülkemizde hala CRM’e 1990’lardaki şekli ile bakılıyor bu videolarda. Size sorulan klasik sorular olan “Kaptan leş gibi alkol kokuyordu. Ne yapacaksın?” türünden artık son kullanma tarihi geçmiş soruların sorulduğu bir ortamı CRM ile özleştiren bir bakış açımız var bizim hala.

Bu tür bakış açısı ne yazık ki sosyal medya ya da yayılmış durumda.

Sosyal medyada neredeyse “10 soruda CRM. Al bu kursu, sonra CRM mülakaatını geç” türünden işi vıcık vıcık ticarete döken’ ya da “CRM mülakatını nasıl geçersiniz?” sorusu ile başlayıp ama aslında CRM ‘in yakınından geçmeyen paylaşımlar söz konusu.

Hepinizin bildiği üzere, ben de son bir yıldır daha çok sosyal medya üzerinden paylaşımlara başladım. Benim de bu yarı doğru, yalan yanlış , sadece insanların merakını suistimal eden videolarla ondan sonra tanıştım. Benim amacım, hem insanlara bir şeyler vermek, hem de bu çaba süresince kendim de çok şey öğrendiğim için, kendi bilgi dağarcığımı arttırmak. Bu geçen zaman zarfında ben de çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam edeceğim.

Bu videolarımı yaparken geçenlerde Los Angeles uluslararası havaalanında iniş takımı sorunu yaşayan bir FedEx kargo uçağının kaza haberi geldi. Aradan bir kaç gün geçtikten sonra da, olayın ayrıntıları, hava trafik onuşmaları internette yayınlandı.

Aslında bu konuda video yapacağım sırada, kendim araştırmalarımı yaparken gördüm ki bu son zamanlarda yaşanmış en güzel CRM örneği. Bizim kültürümüzde CRM hala “cockpit resource management” olarak kalmış olsa da, aslında oradan “crew resource management” olarak gelişmi ve uçağın içindeki herkesi kapsar hale gelmişti. Oysa artık orada adı geçen “crew” sadece uçaktakileri değil, uçağın dışındaki insanları da kapsıyor. Çünkü acil bir durum yaşandığında, bizim medyada  filmlerde gördüğümüzün aksine, çok fazla insan işin içine girer.

Özellikle Fedex 1026 kazasında öldüğü gibi , hem piotlar, hem hava trafik, hem ARFF (acil durum kurtarma ekibi), hem yerdeki havayolu görevlileri, ve daha bir çok insan ve kurum (CRM) sözcüğüneki (Crew) kısımında kendi yerini almış ve görevlerini eksiksiz yerlerine getirmiştir.

Hava trafik arasındaki eşgüdüm, pilotlarla hava trafik arasındaki uyum, pilotların zaman zaman havayolu merkezinde insanlarla konuştuklarını belirtmeleri, acil kurtarma ekipleri ve havaalanı destek birimleri arasındaki ahenk, bence CRM e oluşturulabilecek harika bir örnek.

Hatta ve hatta United Airlines’in Sioux City’de 80 lerde yaşadığı güzel örnekten sonra en güzel örneklerden biri sayılabilir. Varsın kendini geliştirmekten yoksun, ya da bilgisiz insanlar CRM’in bir havayolu iş görüşmesi süreci olduğunu, ya da sadece “cockpit” ile sınırlı olduğunu şansınlar.

Belki aşağıdaki videoyu izleyerek bir şeyler öğrenebilirler. Video İngilizce ama Türkçe altyazısı da bulunmakta:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap