Uçuş Emniyeti

Telefonlara kaza görüntüleri geldi; AnadoluJet uçuştan vazgeçti

İsrail’in Ben Gurion Havalimanı’ndan kalkmak üzere hazırlanan bir AnadoluJet uçuşu, yolcuların telefonlarına uçak kazası görüntüleri içeren mesajlar gelmesi üzerine iptal edildi. Konuyla ilgili ise THY’den açıklama yapıldı.

İsrail devletine ait medya kanalı Kan, İstanbul’a hareket etmek üzere olan uçaktaki yolcuların ve mürettebatın uçaktan indirildiğini aktardı. Uçaktaki bagajların kontrolü yeniden yapıldı.

Olayla ilgili şüpheli olduğu belirtilen İsrailli gençlerin sorgusu devam ediyor.

160 yolcusu bulunan AnadoluJet’e ait Boeing 737 tipi uçak kalkış pozisyonundayken, yolcuların aldıkları fotoğraflarla ilgili mürettebatı uyarması üzerine kaptana haber verildi. Uçuşun kaptanı terminale geri dönmeye karar verdi.

İbranice yayın yapan Ynet haber sitesi, görüntülerin kullanıcıların bir Apple cihazından diğerine kısa mesafeden dosya göndermelerini sağlayan Apple hizmeti AirDrop üzerinden paylaşıldığını bildirdi. Tüm görüntülerin iPhone’lardan alındığını belirtiliyor.

Ynet, resimlerde 2009’da Hollanda’da düşen bir Türk Hava Yolları uçağının ve 2013’te ABD’de düşen başka bir uçağın görüntülerinin olduğunu aktardı.

Gerekli kontroller yapıldıktan sonra yolculara isterlerse, uçağa yeniden binebilecekleri veya İsrail’de kalabilecekleri söylendi. Uçak beş saat rötar yaptı.

Ben Gurion Havalimanı’nda iki hafta önce bir başka güvenlik endişesi yaşanmıştı. ABD’den bir aile, check-in sırasında eve hatıra olarak götürmek için yanlarına aldıklarını söyledikleri patlamamış bir top mermisini gösterdiğinde bir kaos yaşanmıştı.

THY’DEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin THY’den yapılan açıklama şöyle:

“TK 7709 sayılı Tel Aviv – İstanbul AnadoluJet seferimiz hakkında, 10 Mayıs tarihli TK 7709 sayılı Tel Aviv – İstanbul Sabiha Gökçen (AnadoluJet) seferimizde, Boeing 737 tipi yolcu uçağımızın park pozisyonundan kalkışa doğru seyri esnasında bir grup yolcumuz kablosuz dosya paylaşım uygulaması üzerinden uçak içinde bu uygulamaya açık iletişim cihazı olan tüm yolcularımızla “kırıma uğramış uçak fotoğrafları” paylaşmıştır. Ortaklığımızla ilgisi bulunmayan görsellerin paylaşımı sonrası sefer kaptanımız meydan otoritesi ile teması geçmiş ve uçak park pozisyonuna geri dönmüştür. TLV Havalimanı Güvenlik Otoriteleri rutin güvenlik prosedürlerini tamamlamış olup uçuşa engel bir durum tespit edilmemesi sonucu uçağımız 153 ve bir bebek yolcusuyla havalanmıştır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala