Uçuş Emniyeti

Yedi yılda 50 Honda Jet pistten çıktı

Japon otomobil devi Honda’nın adım attığı özel uçak pazarında Honda Jet ilginç tasarım ile kısa sürede ilgiyi üzerine çıktı. Ama arka arkaya yaşanan kazalar, Honda Jet’in uçuş emniyetini sorguluyor. Üretilen 200 uçaktan 50’si inişte pistten çıktı.

Honda Jet-HA-420 uçaklarında her ay  benzer kazalar yaşanıyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, Honda Jet’lerin en büyük sorununun 1000 feet/dk. üzerinde bir alçalma ile piste dokunduğu anda iniş takımlarının hasar alması.

İniş takım lastikleri küçük

Konuyla ilgili olarak çalışma yapan kuruluşlar, iniş takımlarında yaşanan sorunlar konusunda lastiklerinin çok küçük dizayn edildiğine dikkat çekiyor. Özellikle ıslak pistlere inişlerde pilotlar pist içinde Honda Jet’i tutmakta zorlanıyor. 

Düşük yan rüzgar limiti

Bir diğer konuda; Yan rüzgar limitleri motorların konumu itibari ile normal uçaklara nazaran daha düşük olması. Bu durum, uçağın  yan rüzgarda kalkış ve inişte rule kaçırma sorununu da yanında getiriyor. Honda Jet, General Electric tarafından geliştirilen HF120 turbofan motorları kullanıyor. Her birinin itiş gücü 2 bin 50 lb.

Aslında motorun yolcu uçaklarında olduğu gibi kanat altında veya iş jetlerinin çoğunda tasarlandığı gibi kuyrukta yer alıyor. Ancak Honda mühendisleri bu konuda devrimsel bir adım atarak motorları kanat üzerine taşıdı. 

Tasarım sayesinde verimlilik yükselecek, uçak çok daha az yakıt harcayarak yüksek performansa ulaşacaktı. Veriler bu amacın yakalandığını ortaya koysa da motorlar, yan rüzgarın etkili olduğu durumlarda ciddi sorunları da yanında getiriyor.

200 uçak teslim edildi

Honda Jet, çok başarılı satış rakamlarını yakalamasada 2015 yılından beri 200 adet teslimat yaptı. Her yıl 30-40 sipariş teslim ediyor. Satış fiyatı olarak 4 milyon dolarlık bir jet olduğu için kendi kategorisinde başarılı bir uçak. İçinde tuvalet yok, ayakta durulamıyor.

Servis tavanı: 43,000 feet olan uçak, 0,60 Mach süratle uçuyor. Menzili 4 kişi ile 1.437 nmi (2.661 km)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala