Uçuş Emniyeti

THY Odessa kazasının raporu çıktı

Türk Hava Yolları’nın 21 Kasım 2019 tarihinde Ukrayna’nın Odessa Havalimanı’nda meydana gelen kazasında Boeing 737-800 tipi uçak ağır hasarlanmıştı. Yolcular uçaktan slide olarak adlandırılan şişme kaydırak sistemi ile tahliye edilmişti.

Pistte ön iniş takımı kırılan uçak daha sonra yapılan değerlendirmede uçağın kâl edilmesi yani hizmetten çıkartılması kararı alınmıştı.

İniş sırasında uçağın önce pas geçtiği, sonrasında da ikinci denemesinde yan ve arka rüzgarla uçağın geç oturarak duramadığı ortaya çıktı.

Yazarımız Bahadır Acuner, kaza raporundan yola çıkarak yaşananları değerlendirdi:

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bahadır Kaptan; F/O deenyimi, uçuş saatinin daha yüksek olarak bu uçuşlara verilmesi görüşünüzde haklkısınız da, bu yeni yetme F/O durdukları yerde nasıl deneyim sahibi olacaklar? 3. koltukta “eğitmen pilot gibi” mi uçurulacaklar, belli bir uçuş saatini yakalayana kadar ya da daha uzun, sık aralıklı (belki hergün) simülatör eğitimi mi alacaklar? Ya da daha mütevazi bir uçak tipinde mi belli saati toplayıp, sonra 737 F/O eğitimine mi geçecekler? THY’nin elind daha alt seviyede bölgesel tip uçak (turboprop dahi olsa) da yok ki? Bu kaza kırımda F/O yabancı kökenli ama onun yerinde Türk kökenli, Türkiye’de havacılık eğitimi almış olan birisi de olabilirdi.

  2. Raporun tam ve İngilizce metninde bir ifade dikkatimi çekti; eğer Ukrayna otoritesinin bir yazım hatası yoksa. Burada 42 yaşındaki Kaptan Pilotun 6.094 saatin uçuşu olduğu (anladığım kadarıyla kendisi askeriyeden gelme de değil gibi…), bunun da 5.608 saatinin tipte (yani 737’lerde) olduğu ve de tamamında uçaktaki “commander” olduğu yazılı. Şimdi burada “commander”: PIC (F/O da duruma ve Kaptan pilotun yetkilendirmesiyle PIC olabiliyor diye biliyorum…) demek mi, yoksa Kaptan Pilot demek mi? Eğer ikincisi ise, bu Kaptan Pilot 737’lere 500 saatlik uçuşla bismillah “kaptan olarak gelmiş!”. Böyle bir uygulama olabilir mi???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap