Uçuş Emniyeti

Sis Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki seferleri aksattı

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bu sabah etkili olan sis nedeniyle düşük görüş şartları uçakların diğer havalimanlarına yönlendirilmesine neden oldu. Pegasus Havayolları’na ait 4 uçuş, Sabiha Gökçen’den İstanbul Havalimanı’na ‘divert’ etti. 

Pegasus Havayolları’nın PC 342 Priştina, PC 1931 – Ercan, PC 819 – Erbil ve PC 652 Casablanca seferleri düşük görüş şartları nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı’na inemedi. Uçaklar İstanbul Havalimanı’na giderek seferlerini tamamladı.

ILS CAT1

Sabiha Gökçen Havalimanı ülkemizin en yoğun meydanları arasında. Ancak ILS olarak adlandırılan Aletli İniş Sistemi Kategori 1 (CAT1). Yaklaşma ve pas geçiş minimumları daha gelişmiş CAT2 ve CAT3’e göre daha yüksek olduğu için bu tür durumlarda yani sisli hava veya alçak bulut tavanında uçaklar pas geçmek zorunda kalıyor.

CAT 1 standartlarına göre karar irtifa 60 metre. Yani Yaklaşma sırasında 60 metrenin altına inilmiyor. Bu irtifada görüşün 800 metre ve üzerinde olması gerekiyor.

Bekleme sürelerinde her hangi bir gelişme olmaması durumunda uçaklar farklı meydanlara havacılık tabi ile ‘divert’ ettiriliyor yani yönlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala