Uçuş Emniyeti

SHGM’den İran kazası uyarısı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Iran’da meydana gelen 11 kişinin hayatını kaybettiği Başaran Holding’e ait Challenger 604 tipi uçakla ilgili bir bilgilendirme yayınladı. İlk kez kamuoyu ile paylaşılan bilgilerde, havayolu, hava taksi ve genel havacılık şirketlerine çeşitli uyarılarda bulunuldu.

Açıklamada, “Tüm işletmelerin eğitmen ve eğitimdeki pilotların simülatör eğitimlerinde aşağıda belirtilen konularda iyileştirme yaptıklarından emin olmaları gerekmektedir.

  1. Sürat göstergesi arızası,
  2. Uçuşta aynı anda oluşacak çok motor arızası,
  3. Stall’dan çıkış prosedürleri,
  4. Emniyetli bir uçuş için eldeki tüm kaynakların doğru olarak kullanılabilmesine yönelik olarak CRM (Crew Resource Management) eğitimlerine ağırlık verilmesi gerekmektedir” uyarısı paylaşıldı.   

SHGM açıklamada, “Uçuş Operasyon Direktifi ve Emniyet Bülteni Talimatı (SHT-OPS UOD/EB)’nın 6 ncı fıkrası kapsamında, 11 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen TC-TRB tescil işaretli hava aracı kazasına ilişkin İran İslam Cumhuriyeti Sivil Havacılık Otoritesinin 10.03.2020 tarihli nihai raporunda yer alan bulgular ve tavsiyeler göz önünde bulundurularak, yaşanan ve yaşanması muhtemel operasyonel konulardaki emniyet risklerini azaltmaya yardımcı olmak amacıyla, 2020-02 sayılı emniyet bülteni yayımlanmıştır.” 

AÇIKLAMA VE RAPORA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Yazarımız Kaptan Pilot Bahadır Acuner ile yaptığımız İran’da düşen Başaran Holding-MC Air’e ait Challenger 604 uçağının kaza raporu üzerine röportaj:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap