Uçuş Emniyeti

Kazanın nedeni kokpitte ‘sigara’ içilmesi

Mısır Havayolları’na ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı, 2016 yılında Paris-Kahire seferini yaparken Girit Adası Güneyinde düşmüştü. Kaza uzun süre aydınlatılamamıştı. Fransa’da görülen mahkemede ilginç bir detay çıktı. Kazanın nedeni, pilotlar sigara içerken kokpitteki oksijen maskesinden sızıntısı sonrasında ortaya çıkan yangın olduğu belirlendi.

Mısır’ın Kahire şehrine gitmek için Fransa’nın Paris Chaerles de Gaulle kentinden 2016 yılında havalanan EgyptAir’in MS804 sefer sayılı uçağı Yunanistan’ın Girit Adası’nın güney kesiminde düşmüştü. Kazada 66 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti.

Önce i-Pad’ten kuşkulanıldı

Kokpitte uçakta pilotlardan birine ait bir i-Pad tabletin olduğu ifade edilmişti. Burada başlayan yangın üzerine odaklanılmıştı. Ancak araştırmalar başka bir soruna dikkat çekti.

Kazanın ardından ABD Donanması’nın da dahil olduğu büyük bir arama-kurtarma görevinin ardından uçağın kara kutusu Yunanistan’da bulunmuştu. Kara kutu üzerinde yıllarca devam eden çalışmanın sonucunda soruşturma tamamlandı ve kazaya uçağın pilotun kokpitte yaktığı sigaranın acil durum maskesinden sızan oksijenle tepkimeye girerek bir patlamaya yol açtığı açıklandı.

Havacılık uzmanları tarafından hazırlanan ve Paris’teki Temyiz Mahkemesine gönderilen bir rapora göre, Mısırlı pilotların kokpitte sigara içtikleri biliniyordu çünkü bu uygulama kazanın yaşandığı anında yasak değildi.

Fransa’da Paris Charles de Gaulle’den kalkan uçakta kimliği tespit edilen 1 İngiliz, 12 Fransız, 30 Mısırlı, 2 Iraklı ve 1 Kanadalı yolculuğunu olduğu açıklanmıştı. Yetkililer uçağın ‘ölüm sarmalına’ düşmeden önce şiddetli dönüşler yaptığını söylemişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala