Uçuş Emniyeti

FAA havada uçak değiştirmek isteyen iki Red Bull pilotunun lisansını iptal etti

Geçtiğimiz günlerde Red Bull sponsorluğunda iki pilot, Arizona semalarında havada paraşütle atlayarak dalıştaki uçaklarını değiştirmek üzere bir deneme yapmıştı. Red Bull pilotlarından sadece biri bunu başarabilmişti. Bu girişim Amerikan Federal Havacılık İdaresi FAA tarafından cezalandırıldı. İki pilotun da lisansı iptal edildi.

FAA yaptığı açıklamada lisans iptal kararına ek olarak, Luke Aikins’e pilot koltuğunu terk ettiği ve uçağını “dikkatsiz ve pervasız” bir şekilde kullandığı için kısa bir süre sonra açıklanan bir soruşturmanın ardından 4932 dolar para cezası verdi.

Luke Aikins ve Andy Farrington, Cessna 182 uçaklarını 14.000 fitte senkronize olarak serbest dalışa bırakmayı ve ardından paraşütle serbest dalış yaparak diğer uçağa geçerek havada pilot değişimi yapmayı hedeflemişti. Bunun için uçakta dalış açısında hızı artırmayacak değişikliklere gitmişlerdi.

Ancak, Arizona Eloy’da çölün üzerinden uçarken, Farrington, Aikins’in atladığı uçağa giremedi. Uçak kontrolden çıktı ve yakınlarda, Phoenix ile Tucson’ın ortasında düştü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala