Uçuş Emniyeti

Ercan Havalimanı’nda ILS ve VASI ışıkları çalışmıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dışa açılan kapısı Ercan Havalimanı’nda Aletli İniş Sistemi (ILS) ve VASI ışıklarının çalışmaması, düşük görüş şartlarında uçakların pas geçerek başka meydanlara yöneltilmesine neden oluyor.

Yeni Düzen Gazetesi’nin özel haberine göre Ercan Havalimanı’nda uçakların alana güvenli iniş yapabilmesini sağlayan Aletli İniş Sistemi (ILS) arızalandı, Pegasus Havayolları’na ait uçak geçtiğimiz gün alana inemedi. Uçak Antalya Havalimanı’na yönlendirildi.

Hava Trafik Kontrol Şube Amir Vekili Özgür Ergüden, ILS sisteminin parçası olan localizer arızası nedeniyle Pegasus Havayolları’na ait uçağın Ercan Havaalanı’na iniş yapamadığını kaydetti, sorunun kısa süre içinde çözüldüğünü belirtti.

VASI ışıkları iki yıldır arızalı

Ercan Havaalanı’nda VASI ışıklarının 2 yıldır yanmadığından da bahseden Ergüden, gündüz sıkıntı olmasa da özellikle gece uçuşlarında bazı şirketlerin bu sistemin çalışmaması halinde havalimanına iniş yapmadığını dile getirdi.

Ergüden, “Gündüz sıkıntı olmasa da özellikle gece uçuşlarında bazı şirketlerin bu sistemin çalışmaması halinde havaalanına iniş yapmıyor” dedi. Ercan Havalimanı’nın 2013 yılında özelleştirilmesinin ardından donanım, bakım ve seyrüsefer cihazlarının yenilenmesine ilişkin sorumluluğun Taş Yapı şirketine ait olduğunu da söyleyen Ergüden, “Biz gerekli yazışmaları yaptık. Durumu bildirdik” dedi.

Rum Kesimine yeni radar

Ercan Havaalanı’nda güvenlikle ilgili endişe yaşanırken, Kıbrıs’ın güneyinde havacılık sektöründe yeni bir sisten devreye girdi. Larnaka Havaalanı’nda önceki gün Yakınlaşma Radar Sistemi (Approach Radar) dönemine girildi.

Rum hava trafik kontrolörlerinin bu sistemle uçakları, iniş yapana kadar radardan izleme olanağına kavuştuğuna dikkat çekildi. Haravgi ve diğer gazeteler yeni devreye giren ve havaalanı çevresindeki yaklaşık 60 deniz millik alanı tam zamanlı izleme olanağı tanıyan sistemin güvenlik düzeyini önemli ölçüde iyileştireceğine ve uçaklar iniş prosedürünü tamamlayana kadar radardan izlenebileceği için Hava Trafik Kontrol Kulesi tarafından verilen hizmetin verimliliğini artıracağını yazdı.

Bizde durum ne?

Hava Trafik Kontrol Şube Amir Vekili Özgür Ergüren, Ercan Havaalanı’nda 1993 yılından beri radarlı yaklaşma sisteminin olduğunu söyledi.Ayrıca Ergüden, hem Ercan hem de Ağırdağ’a kurulan gözetleme radarı ile 250 deniz miline kadar alanın izlenebildiğini belirtti.

Ergüden, Ercan’da uçakların seyrüseferi ve meydana iniş ile kalkışlarını yöneten, SMART adı verilen Hava Trafik Yönetimi (ATM) sisteminin 2009’dan beri kullanıldığına yönelik bilgi paylaştı.Öte yandan Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi ise radar sisteminde eksiklik olmadığını, 2009’da modern bir sisteme geçildiğini kaydederek, “Ankara’ya kadar uçakları görebiliyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala