Uçuş Emniyeti

Çin’de 737 kazasında intihar iddiası yalanlandı

Çinli China Eastern Havayolları’na ait Boeing 737-800 uçağının 21 Mart’ta meydana gelen kazasının analizi için çalışmalar sürerken Çin Havacılık Otoritesi CAAC, ortaya atılan pilot intiharı iddiasını yalanladı. Soruşturmanın sürdüğü açıklandı.

Bir süre önce Çin’in resmi yayınlarından Global Times’da yer alan haberde kazada intihar faktörüne de dikkat çekilmişti. Haberde, uçuştaki ikinci pilotun Evergrande borç krizinde mal varlığını kaybettikten sonra uçağı intihar etmek için düşürmüş olabileceği öne sürülüyor.

Yine iddialara göre, pilot Zhang Zhengping China Eastern Havayolları’nı çalışanlarını “sıkıştırmakla” ve Çin hükümetini ekonomik bir “balon” yaratmakla suçlayan bir intihar notu bıraktı. Ayrıca pilotun emlak devi Evergrande’ye yatırım yaptığını ve şirket ciddi borç sorunlarıyla karşılaşmaya başladığında tüm tasarruflarının sıfıra gittiği, bu yüzden uçakla beraber intihar etmiş olabileceği iddia edildi.

Soruşturma sürüyor

CAAC yetkilisi Wu Shijie yaptığı açıklamada, bazı kamu güvenliği departmanlarından geldiği iddia edilen söylentilerin yanıltıcı olduğunu, devam eden soruşturmaya olan halkın güvenini sarsacağını ve yasanın ihlali anlamına gelebileceğini söyledi. Soruşturmanın devam ettiğini ve trajik kazanın nedeni hakkında bir sonuca varılmadığını belirten Wu, kazanın sebebini en kısa sürede bulmaya çalıştıklarını ve ilgili bilgileri yasa ve prosedürlere göre yayınlayacaklarını belirtti.

Wu, kazanın sivil havacılık çalışanları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu ve özellikle genç çalışanların, duygusal baskıdan muzdarip olduğunu söyledi. Yapılan açıklamada havayolu güvenlik yönetiminin pilotlar da dahil olmak üzere tüm hava mürettebatının zihinsel sağlığına odaklandığı ve önem verildiği belirtildi.

132 kişi hayatını kaybetti

21 Mart’ta Çin’de China Eastern Havayolları’na ait 123’ü yolcu ve 9’u mürettebat olmak üzere 132 kişiyi taşıyan Boeing 737 model yolcu uçağı kaza yapmış, kazadan kurtulan olmamıştı. Yapılan çalışmalar neticesinde birkaç gün içerisinde iki karakutu da bulunmuştu. Karakutu incelemesinin, uçağın neden beklenmedik şekilde burun üzeri dikey dalışla irtifa kaybettiğini aydınlatması umuluyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala