Savunma

Yunanistan’a F-35 şoku; öncelik başka ülkelere verildi

Son dönemde askeri mühimmat anlamında ciddi bir yatırım yapan Yunanistan’ın ABD’ye verdiği F-35 siparişleri ertelendi.

Tedarikte önceliği 35 adet F-35 siparişi veren Almanya ve Finlandiya’ya veren ABD’nin değişen jeopolitik dengelere göre hareket ettiği belirtildi. Yunanistan, şu an için sadece ABD’den satın aldığı Viper tipi helikopterler ve Fransa’dan aldığı Rafale savaş uçakları ile yetinecek.

Atina’nın envanterine katmayı planladığı F-35’lerle ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Yunan basını, Washington’un F-35 tedarikinde Almanya ve Finlandiya’ya öncelik vereceğini yazdı.

Yunan gazeteci Dionisis Antonellos, Amerika Birleşik Devletleri’nin önceliklerinin değiştiğini iddia etti.

Yunanistan’ın kısa süre içinde savunma sistemine katmayı umduğu F-35’leri yakın zamanda alamayacağını yazdı. Antonellos, konuya ilişkin yazısında, değişen jeopolitik dengelere dikkati çekti.

Almanya’nın 35 adet F-35 almak istediğini hatırlattı. Amerikalıların ‘yüzyılın anlaşmasını’ da Finlandiya ile imzaladığını vurguladı.

Antonellos, Berlin’in girişiminin ardından Helsinki yönetiminin de 64 adet F-35 almak için imza atması Amerika Birleşik Devletleri’nin önceliklerini değiştirdiğine işaret etti.

Yunan gazeteci, Atina’nın talebinin, toplu sipariş veren iki ülkenin gerisinde kaldığı görüşünde.

Bu nedenle, F-35’lerin üretiminde, öncelikle Almanya ve Finlandiya’nın taleplerinin dikkate alınacak, ardından Yunanistan’ın ihtiyaçlarının karşılanmasına odaklanılacak.

Dionisis Antonellos’a göre, Yunanistan, şu an için sadece Amerika Birleşik Devletleri’nden aldığı Viper tipi helikopterler ve Fransa’dan aldığı Rafale savaş uçakları ile yetinecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala