Savunma

Yunanistan, Türk İHA- SİHA’larına çare arıyor

Yunanistan, Türkiye’nin geliştirdiği silahlı ve silahsız insansız hava araçlarına (SİHA- İHA) karşı kendi savunmasını geliştirmeye çalışıyor. Yunan gazetelerine göre hükümet, Türk İHA’larına karşı savunma yöntemleri arayışını hızlandırdı. Yunan basını, Atina’nın İsrail yapımı Heron ve ABD yapımı MQ-9 İHA ve SİHA’ları edinmek için İsrail ve ABD ile müzakereleri sürdürdüğünü yazdı.

BBC Türkçe’de yer alan haberde; Kathimerini gazetesinin İngilizce yayınına göre “Bu çerçevede İHA’ların uçuş sırasında yönünü değiştirebilecek ya da görüşünü engelleyen veya bu silahların kumanda merkezlerine müdahale edilebilecek” elektronik sistemler gözden geçiriliyor.

Fransız yapımı böyle bir sistem geçtiğimiz hafta Yunan Hava Kuvvetleri’ne sunulmuştu.

Bu çalışmalarla birlikte İsrail tarafından geliştirilen ve “Demir Kubbe” adı verilen hava savunma sistemi ile ilgili görüşmeler de sürüyor.

‘Yunan savaş uçakları Türk İHA’ları tespit etmekte zorlanıyor’

Yunan basınında son dönemde sık sık, Türk İHA’ları ve özellikle savaş bölgelerinde yer alan “Bayraktar TB2” tipi SİHA’ların görevleri ve yetenekleri detaylarıyla irdeleniyor.

Konuyla ilgili bazı yorumlarda, bugüne kadar gerek İsrail’den gerek ABD’den İHA kiralayan Yunanistan’ın, bundan böyle kendi İHA ve SİHA’larını geliştirmesi için, ABD’de ya da diğer gelişmiş ülkelerde yaşayan başarılı Yunan bilim insanlarını ülkeye davet etmesi de önerildi.

Naftenboriki gazetesi, “Bayraktarların savaş yöntemlerini değiştirdiğine”; Azerbaycan, Libya ve son olarak da Ukrayna’da önemli rol oynadığına dikkat çekti.

İHA’ların Yunan hava kuvvetlerinin “baş ağrısı” haline geldiğine inanlardan biri olan iktidar partisi milletvekili emekli general Nikos Manolakos.

Yunan devlet radyosu ERA’ya konuşan Manolakos, “Yunanistan’ın kendi İHA’larını geliştirmekte çok geç kaldığını” söyledi.

Ancak Tesalya Üniversitesi’nde Yunanistan yapımı İHA’lar üzerindeki çalışmalardan henüz beklenilen randımanın sağlanamadığı, Yunan Hava Kuvvetleri’nin “acilen bir çözüm arayışı içinde olduğu” belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala