Savunma

Ukrayna Savaşı’nın kaderini tank-savar füzeler belirliyor

Ruslar, Ukrayna’ya saldırdığında, üstün zırhlı araçları ve tankları ile kısa sürede ilerleyebileceklerini düşünmüştü. Ama karşılarındaki en büyük silah, yeni nesil tanksavar füzeler oldu. Ukrayna Ordusu’na İngiltere ve ABD tarafından yollanan MBT NLAW ve Javelin füzeleri, kısa zamanda Rus Ordusu’na büyük zaiyat verdi. 

N-LAW anti tank füzesi

İşte bu füzelerden biri de Next Generation Antitank Weapon olarak adladırılan N-LAW. Imalatçısı İsveçli Saab şirketi. Ukrayna’ya yollayan ise İngiltere. 

Sistemin ağırlığı sadece 12,2 kilogram. Menzili ise 20 metreden başlayıp 800 metreye kadar uzanıyor. Saab, N-LAW’ın her türlü modern tankı vurup savaş dışı bırakabileceğini belirtiyor.

Kullanılan mühimmatın birim maliyeti 40 bin dolar. Size pahalı gelebilir ama saf dışı bıraktığı tank veya zırhlı aracın maliyeti ise milyon dolardan başlıyor. 

Tek bir asker tarafından kullanılan silah aktif hale getirildikten sonra dürbünden hedefe doğru 3 ila 5 saniye tutmak yeterli. Ardından 150 mm çapa sahip füze ateşleniyor. Sistemin bütünü yaklaşık bir metre uzunluğunda. 

 

Hedef Takip Bilgisayarı

Tüpten fırladıktan sonra emniyet mesafesinin ardından füze ateşleniyor ve hedef takibi başlıyor. Füze, rakiplerinde olmayan bir özelliği var. O da hedef görev takip bilgisayarı. 

Füze hareketli hedefi de takip ediyor. Javelin’de olduğu gibi füze tankın üzerine geldikten sonra 1 metre yükseklikte taretin üzerinde patlıyor. Taret üstü aslıda tankın en zayıf noktası. Yani füze doğrudan gidip tanka isabet etmiyor. Etkili menzili ise 600 metre.

Patlama gerçekleştirildikten sonra savaş başlığı taretten itibaren ağır bir hasar oluşturuyor. Tank içindeki personel bundan etkileniyor. 

Sistemin tasarımı 1999’da başladı. 2008’de de seri imalata geçildi. 

ABD Javelin gönderdi

Gelelim Javelin’e… NLAW ile en büyük farkı daha uzun menzili. NLAW ortalama 600 metrede etkili. Yani düşmanın yanına kadar sokulmak gerekiyor. Javelin’in menzili ise 2500 metreden başlıyor. 4 bin metreye kadar çıkıyor.

Füze, Raytheon ve Lockheed Martin tarafından geliştirildi. Uzunluğu 110 cm. Çapı ise 127 mm. Ağırlığı 15,9 metre. NLAW gibi sıvı yakıta sahip roket motoru. Hızı, subsonik yani ses altı. 

İlk denemeleri Irak ve Afganistan’da yapılan sistem, halen Amerikan Ordusu’nun temel omuzdan atılan tanksavar füzesi.12 ordunun envanterinde de Javelin bulunuyor. 

Kızılötesi takip

Sistem kızılötesi takip gerçekleştiriyor. Isı farkları takip için çok önemli. Javelin, NLAW’a göre çok daha karmaşık ve etkili bir sistem. Bu da fiyata etki ediyor. Javelin için birim fiyatı yaklaşık 250 bin dolar civarında…

Roketsan Karaok’u geliştiriyor

Diyeceksiniz ki Türkiye’de bu konuda neler yapılıyor? Roketsan’ın geliştirdiği Karaok için tasarım çalışmaları sürüyor. Karaok 1,2 metre uzunluğunda. Füze dahil ağırlığı 16 kg. Füzenin çapı 120 mm. 1000 metreye kadar etkili. 

Kamikaze drone sistemleri

Son dönemde bir başka etkisini gösteren silah da kamikaze drone sistemleri. Amerika, bir süre önce Ukrayna güçlerine Switchblade olarak adlandırılan sistemi vermeye başladı. Farklı modelleri bulunan Switchblade, elden atılan veya biraz daha büyük, daha fazla harp başlığı taşıyan modelleri de var. 

Çantada veya sırtta taşınabiliyor. Tüpten veya elden atılabiliyor. Switchblade, sustalı bıçak anlamına geliyor. İmalatçısı AeroVironment. 300 ve 600 serisi olarak iki ayrı modeli var. 45 dakikaya kadar uçabiliyor. Kamerası ile görüntüyü kontrol merkezine veya tek kullanıcı askere iletiyor. Hedef seçildikten sonra dalışını yaparak vuruyor. Dalış sırasında sürati saatte 180 kilometreye kadar çıkıyor.

Bu kadar ufak sistemlerin tespiti zor. Ama etkileri çok yoğun. Switchblade’lerin birim fiyatları 6 bin dolardan başlıyor. 600 serisinde ise fiyat 70 bin dolara kadar çıkabiliyor.

ABD bugüne kadar Ukrayna’ya yaklaşık 1000 civarında Swicthblade 300 serisi göndermiş durumda.

STM’den KARGU

Kamikaze drone konusunda STM önemli çalışmalar yapıyor. Drone gibi çoklu pervanele sahip KARGU,  tek er tarafından taşınabilen, görüş içi ve görüş ötesi hedefleri tespit ve imha etme kabiliyetine sahip. Taşınabilir Döner Kanatlı Milli Vurucu İHA çözümü.

KARGU platformu, görev bilgisayarı marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra etme ve operatör tarafından görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha etme kabiliyetine sahiptir. Sistem, “Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde görev yapmakta.

Sistem; “Vurucu İHA Platformu (VİHA)” ve “Yer Kontrol Ünitesi” bileşenlerinden oluşmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve yabancı ülkelerin envanterinde yer alan KARGU® yüksek riskli, kompleks çatışma bölgelerindeki görüş içi ve ötesi hedeflerin tespit ve teyidini sağlayarak kullanıcı personele keşif, gözetleme, istihbarat ve hassas vuruş imkanı sağlamakta.

KARGU  sistemi, görev iptali ve eve dönüş fonksiyonları sayesinde tekrar kullanılabilmektedir. Sistem, Elektro Optik ve Kızılötesi kameraları vasıtasıyla gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip.

Kanatlı kamikaze drone: ALPAGU

ALPAGU ise kanatlı sistem. Taşınabilir Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemi, taktik seviye keşif, gözetleme ve görüş ötesi hedeflerin isabetli şekilde imha edilmesi maksadıyla tasarlanmış, tek er tarafından taşınabilen Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemidir.

ALPAGU, kompozit gövde ve aviyonik tasarımı sayesinde oldukça hafif ve ergonomik olarak tasarlanmıştır. Sistem, STM tarafından geliştirilen görev bilgisayarı ve uçuş kontrol sistemi marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra etmekte olup, hedeflerin tespiti ve imhası “Man-in-the-Loop” prensibi ile tamamen operatör kontrolünde gerçekleştirilir.

ALPAGU, geniş açılı, entegre görüntüleme sistemleri sayesinde, gece ve gündüz etkin şekilde görev yapabilir.

Sistem; “Sabit Kanatlı Vurucu İHA Sistemi”, “Fırlatıcı Lançer” ve “Yer Kontrol İstasyonu” bileşenlerinden oluşmakta.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala