Savunma

Türkiye Block 70 için yeni mektup gönderiyor

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye’nin F-16 Block 70 tedariki için ABD’ye geniş kapsamlı yeni bir mektup göndereceğini açıkladı.

Ömer Çelik, Türkiye’nin ABD’den talep ettiği F-16 Block 70 savaş uçaklarıyla ilgili açıklama yaptı. Çelik, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“F-16’lar konusu var. MSB, 40 adet yeni F-16’nın alınması aynı zamanda bizdekilerin o seviyeye yükseltilmesi için talep mektubu iletmişti. Bu çerçevede daha geniş bir talep mektubuyla Türkiye’nin bu güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasıyla ilgili mektup iletilecek. Türkiye kendi egemenliğini sağlayacak güce sahiptir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden arasında Mart ayında 45 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleştirilmişti. Gündemin ana konusu Ukrayna Savaşı olurken Türkiye’nin F-16 talebi de konuşuldu.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre Erdoğan, Türkiye’nin ABD’den 40 yeni uçak alımı ve mevcut F-16’ların modernizasyonunu içeren talebinin en kısa sürede neticeye ulaştırılmasını beklediğini ifade ederek, savunma sanayii alanında Türkiye’ye yönelik tüm haksız yaptırımların kaldırılmasının zamanının da çoktan geldiğini dile getirdi.

Erdoğan Biden’a Block 70 F-16’ları sordu

Büyükelçi Flake: F-16 Block 70 için talep mektubu hazırlanıyor

ABD’den F-16 Block 70 talebi için açıklama

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala