Türk Savunma Sanayi

Otokar’ın hedefi Filipinlere COBRA II ve hafif tank

Türkiye’nin küresel kara sistemleri üreticisi Otokar, Filipinler’in Manila kentinde düzenlenen Asya Savunma ve Güvenlik (ADAS) 2022’de boy gösterdi. Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyon programını yakından takip eden Otokar, sadece ürün tasarımı ve üretiminde değil, teknoloji transferi ve yerli üretimde de yeteneklerini sergiledi.

Otokar, Filipin Ordusu Hafif Taktik Aracı Projesi için COBRA II 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç sunuyor. COBRA II, Türk Ordusu ve Türk Deniz Piyadeleri dahil 10’dan fazla son kullanıcıya teslim edildi. 

Bugüne kadar 700’den fazla ünite farklı konfigürasyonlarda teslim edilmiş olup, seri üretime devam edilmekte. Modüler bir araç olan COBRA II, müşteri gereksinimlerine göre farklı personel kapasitesi, koruma seviyesi ve silah sistemi ile yapılandırılabilir. Araç ayrıca opsiyonel olarak amfibi kabiliyetine de sahip.

Hafif Tank Projesi

Otokar, Filipin Ordusu Hafif Tank Projesi’ni de takip ediyor. Otokar, program ortaklarıyla birlikte, ateş desteği için mekanize piyade ihtiyacını karşılamak için çok yönlü ve uygun maliyetli bir çözüm geliştirmeye katkıda bulundu. 

John Cockerill 105 mm’yi entegre eden savaşta kanıtlanmış platformlara dayalı çözüm, ARMA 8×8 Hafif Tank’ı içeriyordu. ARMA 8×8, ikiden fazla ihracat müşterisine teslim edildi. Bugüne kadar farklı konfigürasyonlarda 400’ün üzerinde ünite teslim edilmiş olup, seri üretime devam edilmektedir. Modüler bir araç olan ARMA 8×8, müşteri ihtiyaçlarına göre farklı silah sistemleri, koruma seviyeleri ve faydalı yüklerle de yapılandırılabiliyor. Araç ayrıca opsiyonel olarak amfibi kabiliyetine de sahip.

Otokar SavunmaGenel Müdürü Serdar Görgüç

Görgüç: 33 ülke ve 55 kullanıcı

Otokar’ın NATO ve Birleşmiş Milletler listesinde yer alan bir tedarikçi olduğunu belirten Genel Müdür Serdar Görgüç, “Otokar’ın askeri araçları, dünyanın farklı iklim ve coğrafyalarında 35’ten fazla ülkede ve 55’e yakın son kullanıcıda aktif olarak hizmet veriyor. Kara sistemleri ve ilgili Ar-Ge, mühendislik ve test yeteneklerimiz ile savaşta kanıtlanmış bilgi birikimimiz ve geniş ürün yelpazemiz bizi küresel savunma sanayisinin ön saflarına yerleştiriyor. Otokar, teknoloji transferi ve yerelleştirme programlarıyla da öne çıkıyor. Filipinler’deki satın alma projelerini yakından takip ediyoruz. ADAS, kara sistemlerindeki yeteneklerimizi sunmamız için iyi bir fırsat. Filipinler Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını önemsiyoruz ve göreve hazırız. Milli Savunma Bakanlığı’nın kendine güvenen savunma duruşu hedefleri doğrultusunda yerel işbirlikleri geliştiriyor, yerel destek hizmeti ve montajı için teknoloji transferi yapmaya hazırız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala