Türk Savunma Sanayi

Neden Bulut Altı İHA?

Ülkemizde son yıllarda farklı İHA sistemlerinin geliştirilmesi, bu alana yüksek ilgi dikkate değer. Son dönemde önemli konseptlerden biri de Bulut Altı İnsansız Hava Aracı sistemleri. En dikkat çeken ürün ise HAVELSAN tarafından geliştirilen BAHA.

Peki neden bulut altı sistemlere ihtiyaç var? Görevler daha büyük İHA’lar ile çözülemez mi? 

Adından da anlaşılacağı gibi BAHA gibi bulut altı sistemler çok kısa sürede uçuşa hazır hale getirilip kısa bir eğitim ile personel tarafından uçurulabiliyor. Yani çok yükselmeden etrafta istihbarat çalışması yapıyor. Uzaklaşmadan örneğin bir karakolu, önemli bir bölgeye kolaçan ediyor. 

Elektrik motoru ile gürültüsü düşük. Kendi de çok büyük olmadığı için tüm kalkış, seyir ve inişte fark edilmesi zor. Uçuşunu da otonom olarak gerçekleştiriyor.

 

Bulut üstü kalmamak

İHA sistemleri, yerden atılacak füzelere karşı 10 bin feet ve üzerinden uçmak durumunda. Zorlu meteorolojik şartlar oluştuğunda örneğin tavanı alçak bir bulut veya sis oturduğunda İHA’ların bölgeden görüntü alabilmesi zorlaşıyor. İşte bu nedenden dolaşı bulut altı İHA sistemleri daha küçük alanlarda kullanılmak üzere önem taşıyor.

HAVELSAN’dan BAHA sistemi

Son yıllarda HAVELSAN’ın insansız sistemleri öne çıkarmasının arkasında bir konsept yatıyor. Bu da dijital birlik konsepti. İnsansız hava aracı, kara aracı gibi sistemler otonom veya sürü olarak görev yapıyor. Dijital birliklerin sevk ve idaresi de ister savaş alanından isterseniz çok uzaklardan gerçekleştirilebiliyor.

HAVELSAN bu tür insansız sistemlere sunduğu yazılımla, görev anlaşıyı ile artı değer katıyor. Bu açıdan BAHA’nın önemi konsept içinde çok farklı bir yere doğru gidiyor. 

Şu anda BAHA için elektrikli model konusunda çalışmalar sürüyor. Kendi yazılımı sayesinde BAHA her türlü elektronik karıştırmanın olduğu ortamda rahatlıkla görev yapabiliyor. 

HAVELSAN’ın bir sonraki aşaması ise benzin motorlu bir konsept geliştirmek. 

Sistemin dikey kalkış için dört, seyir sırasında hızlanabilmek için de arkada bir motoru yer alıyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala