Türk Savunma Sanayi

İsmail Demir İngiltere’ye gidiyor

Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Mayıs ayında İngiltere’yi ziyaret edecek. Programının detayları henüz net değil ancak motor üreticisi Rolls-Royce ‘u ile bir araya gelmesi bekleniyor. TurDef’ten Özgür Ekşi’nin özel haberine göre masada Milli Muharip ile halen TUSAŞ’ın Milli Muharip Uçak’ta (MMU) birlikte çalıştığı BAE Systems ile görüşmeler yapılacak. Masada motor ile İngiliz 6. Nesil Savaş Uçağı Projesi Tempest var.

İngiltere ve İtalya Savunma bakanları Ben Wallace ve Lorenzo Guerini, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelerek Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir araşa gelmişti. Bakan Akar, basına yaptığı açıklamada, görüşmenin ardından savunma sanayinde birçok konuyu ve işbirliğini görüştüklerini söylemişti.

Mart ayında, SSB Başkanı Profesör Demir, TurDef’e özel olarak MMU’da yalnızca bir motor geliştirme programına sahip olabileceğini konusunda bilgi vermişti. Prof. Dr. Demir’in Mayıs ayında İngiltere’yi ziyaret edecek. Rolls-Royce ve BAE Systems ile diyaloğunun Türk ve İngiliz havacılığında yeni bir sayfa açması bekleniyor. 

Tempest projesinde motor çalışması

İngiltere, İtalya ile birlikte altıncı nesil bir uçak projesi olan Tempest’i başlattı. Ancak, uçakta MMU’da olduğu gibi çok önemli bir unsur olan motorla ilgili nasıl bir adım atılacağı merakla bekleniyor. Toplantı muhtemelen iki ülkeyi farklı uçak programları, TF-X ve Tempest için aynı motoru geliştirmek üzere endüstrilerine katılmaya yönlendirmesi masada yer alacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala