Tatbikat

ABD Hava Kuvvetleri Letonya’da yoldan uçak kaldırıyor

Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait C-146A Wolfhound, 10 ve 11 Mayıs’(ta Letonya’da ülkenin batısında Biksti kenti yakınlarındaki otoyola indi ve kalktı. Özel Kuvvetler adına uçan C-146A’nın tatbikat amaçlı iniş ve kalkışı çevredekiler tarafından merakla izlendi.

Uçak, Amerikan Hava Kuvvetleri’nin Özel Harekat Filosu’na ait. C-146A, Dornier Do328’in askeri adı. Halen bu uçakların imalat ve geliştirme hakkı, Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahip olduğu ABD merkezli Sierra Nevada şirketine ait. Bölgesel amaçlı tasarlanan uçağın hem turboprop motorlu pervaneli, hem de jet motorlu modeli bulunuyor.

Tatbikat için geldi

Özellikle Baltık Bölgesi, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından yüksek tansiyona sahip. Bölgede Amerikan gücü, soğuk savaş yılları gibi en yüksek seviyeye çıkmış durumda. Bu güçler sürekli tatbikat yapıyor. Halen devam eden tatbikat Truva Ayak İzi adını taşıyor.

Tatbikat sırsında ABD Hava Kuvvetleri’ne ait uçak, A9 otoyoluna iniş kalkış gerçekleştirdi. C-146A’nın kanat açıklığı 21 metre, A9 yolunun genişliği ise 8,5 metre. İnişi kolaylaştırmak için, kanatların onlara çarpmaması için birkaç yol levhası kaldırıldı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala