Savunma

Sivastopol Deniz Üssü Yunus ile korunuyor

ABD Donanma Enstitüsü’nün haber sitesi USNI’nin özel haberine göre Rusya, Karadeniz’deki donanma üslerini korumak üzere özel eğitimli yunuslar kullanıyor.

USNI’de yer alan ve uydu fotoğraflarına dayandırılan özel habere göre Rus Donanması, Sivastopol’de bulunan deniz üssünü korumak adına liman girişine iki adet eğitimli yunus yerleştirdi. Yunusların işgalin başladığı Şubat ayından itibaren bölgede görülmeye başladığı kaydedildi.

Sivastopol, Rusya’nın Karadeniz’deki en büyük donanma üssü olma özelliğine sahip. Yunusların görevi ise Ukraynalı dalgıçların limana sızıp sabotaj saldırıları düzenlemesini önlemek. Yunusların bu rolü aslında bir ilk değil. Pek çok ülke yunusları eğiterek çeşitli deniz görevlerinde kullanıyor.

Rusya, Sivastopol Deniz Üssü’nü Yunus Balıklarıyla Koruyor

Sivastopol’de buluna Rus Donanmasına ait gemilerin çoğu Ukrayna’nın envanterindeki füzelerin menzilinin dışında yer alıyor ancak bu gemiler deniz altından yapılacak olan her türlü sabotaj saldırısına karşı korumasız. Yunusların Soğuk Savaş’tan bu yana Sovyetler dahil çeşitli taraflar tarafından bu tür görevler için eğitildiği bilinen bir gerçek.

Rus Kuzey Filosu ise kendi görev alanında diğer deniz memelerini eğiterek görevlerde kullanıyor. Bu bölgede kullanılan memeliler arasında ise beyaz balinalar ve foklar yer alıyor. Nisan 2019’da Rusya’nın eğittiği bir beyaz balina Norveç açıklarında yakalanmıştı. Beyaz balinanın Rus Donanması programından firar ettiği tahmin ediliyordu.

2018 yılında ise Karadeniz Filosu’na ait yunusların birkaç aylığına Rusya’nın Suriye/Tartus’ta bulunan deniz üssüne sevk edilmişti.

Rusya, Sivastopol Deniz Üssü’nü Yunus Balıklarıyla Koruyor

Deniz memelerini çeşitli görevlerde kullandığı tespit edilen ülkeler ise şöyle: ABD, Rusya, Kuzey Kore ve İsrail.

Bu tür görevlerde genellikle kullanılan hayvan türü özellikle de şişe burunlu yunuslar. Oldukça zeki olduğu bilinen bu yunus türü çeşitli görevlerin icrasında kullanılabiliyor.

Bu görevler ise şöyle: Düşman dalgıçların limanlara girişlerini önlemek, mayın tespiti, istihbarat toplama görevleri ve düşman gemilerine limpet mayınlarının yerleştirilmesi. Bu canlılar düşman limanlarına kolayca sızabilme özelliğine sahipler. Ancak dost-düşman ayrımı konusu büyük bir sıkıntı. Bu programların ne denli başarılı olduğu ise ayrı bir tartışma konusu…

Rusya, Sivastopol Deniz Üssü’nü Yunus Balıklarıyla Koruyor

Kaynak: SavunmaSanayiST- USNI- HISutton

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala