Savunma

Rotax, Bayraktar TB2 için motor teslimatını durdurdu

Bayraktar TB2’lerde kullanılan Rotax 912 serisi motorun imalatçısı Kanadalı Bombardier Recreational Products (BPR) şirketi, Türkiye’nin Azerbaycan’a ihraç etmesi ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşta kullanıldığı iddiası ile motor sevkiyatını durdurdu.

Radio Canada International’ın şirket temsilcilerine dayandırdığı haberine göre Quebec merkezli şirket, geçen hafta, Avusturyalı iştiraki Rotax tarafından üretilen motorların bazılarının Bayraktar TB2 İHA’larında kullanıldığını öğrendiğini ifade etti.

BPR Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Martin Langelier, “Kısa süre önce Rotax motorlarının askeri İHA’larda kullanıldığından haberdar olduk ve derhal kapsamlı bir soruşturma başlattık. Bununla birlikte motorları amaçları dışında kullanan ülkelere sevkiyatı askıya aldık” dedi.

Sitemizin yazarlarından Bahadır Acuner, Kanadalı şirketin kararını değerlendirdi:

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Pardon ama ne amacıyla kullanacakmışız? Bu motorun amacı çim biçme makinesine güç vermek mi yoksa bi silaha güç vermek mi?

  2. Kanada’dan alamazsın ama bize fason üretim yapan Avusturya’dan almanda bir sakınca yok diyorlar.batı para için anasını bile satar.boş verin bunlar politik çıkışlar .bastır parayı al motoru.zaten yakında yerli üretimi kullanılacak it ürür kervan yürür derler atalarımız.

  3. Aksungurda kullanılan pd 170 yerli motor,tb2 ye de uyarmı acaba tolga hocam?Kanada dan alınan motor harici motor takılamıyor mu?Bazı yorumcular başka ülke aracılığıyla satın alınabilir diyorlar.illaki bu motorumu kullanacağız hocam?saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap