Savunma

Polonya taarruz helikopter ihalesinin arka planı

Polonya’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı taarruz helikopter projesinde, TUSAŞ’ın T129 ATAK teklifi elendi. Kısa listeye iki Amerikan helikopteri Boeing AH-64E ve Bell AH-1Z kaldı. Karar, Polonya Savunma Bakanı’nın Washington ziyareti sırasında açıklandı.

Polonya, bölgede artan Rus tehditi nedeniyle son yıllarda silahlanmaya ciddi önem veriyor. Aralarında F-35’ten Türkiye’den satın alınan TB2 Bayraktar’a kadar farklı projeler yürütülüyor. Gündemdeki önemli ihalelerden biride Polonya’nın Sovyetler Birliği döneminde envanterine aldığı Mi-24 Hind tipi taarruz helikopterlerinin yenilenmesi.

Ekonomik kullanım ömürlerinin sonuna gelen helikopterler yerine Polonya toplam 32 adet taarruz helikopteri için Kruk İhalesini 2014’te başlatmıştı.

Bu proje ile TUSAŞ yakından ilgileniyordu. TUSAŞ yerel ortak olarak polonyalı PGZ ile iş birliği anlaşması yapmıştı. PGZ ile birlikte 60 Polonyalı şirkete iş verilmesi planlanmıştı. Hatta T129 helikopterlerinden biri 2015’te Varşova’ya götürülmüştü. Helikopter burada havacılık gösterilerine katıldıktan sonra Polonya Ordusuna tanıtılmıştı.

İhaleye TUSAŞ T129, Airbus Tiger, Leonardo AW249, Boeing AH-64E ve Bell Textron da AH-1Z ile katıldı.

Kruk Projesi aradan geçen sürede bazen durma noktasına gelse de son dönemde artan tehdit nedeniyle beklenmedik bir anda hızlandırılmaya başlandı.

Polonya, ABD’nin desteğini daha da artırmak geçtiğimiz günlerde kısa listeyi açıkladı. Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Washington’a yaptığı resmi ziyaret sırasında Boeing AH-64E Apache ile Bell Textron’un AH-1Z teklifinin kısa listeye kaldığını açıkladı.

Her iki helikopteri karşılaştırdığınızda, AH-64, daha fazla silah taşıyabilen, tanklara karşı daha etkili bir ağır taarruz helikopteri. AH-1Z King Cobra ise hafif bir helikopter. Daha çok bizim T129’un rakibi olarak adlandırılabilir.

Bell, dünyada taarruz helikopter konusunda ilk çalışmayı yapan imalatçılardan biri. AH-1 serisi ile Vietnam Savaşı’nda ciddi bir çıkış yakaladı. Amerikan Deniz Piyadeleri’nin ana taarruz helikopteri bir çok farklı modeli yapılan AH-1’ler oldu. King Cobra yani Z serisi de bu ailenin halen en son üretilen modeli. Ancak King Cobra, serinin diğer üyelerine göre daha az satan bir helikopter oldu.

Polonya taarruz helikopter ihalesinde T129 elendi

Hughes tarafından tasarlanan AH-64 ise daha ağır bir yapıya sahip. 1975’te gökyüzü ile buluştu. Kazandığı ihalenin ardından Amerikan Ordusu’nun temel taarruz helikopteri oldu. Hughes 1984’te McDonnell Douglas tarafından satın alındı. 1997’de de McDonnell Douglas Boeing portföyüne girdi.

İhaleye sunulan E modeli, Apache’lerin en yeni modeli. Bir önceki D modeline göre E, çok daha fazla dijital sisteme sahip bir platform. Pilotlar aynı zamanda savaş alanında diğer insansız sistemleri de helikopter üzerinden kumanda edebiliyor. Halen Boeing mevcut D serisini yaptığı modernizasyon ile E standartlarına yükseltiyor.

E serisinin müşterileri arasında Hindistan, Suudi Arabistan, Tayvan, Endonezya, Katar, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere yer alıyor.

Gelelim T129 neden bu ihalede kısa listeye kalamadı sorusunun cevabına… Bu arada Polonya ile tarihi havacılık ilişkilerimiz için hazırladığımız videoya yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz…

T129 Türkiye’nin terörle mücadelede başarıyla kullandığı, içine kendi silahlarını, sistemlerini ve yazılımını koyduğu çok önemli bir platform.

Küçük olması nedeniyle kıvrak, yüksek irtifada motor gücü ile başarıyla uçan bir platform. Fiyatı da rakiplerine göre daha uygun. Ancak karşınızda düzenli bir ordu, tank gibi zırhlılar varsa, operasyonda kullanacağınız mühimmat farklılaşıyor. Daha fazla mühimmat taşımak için daha büyük bir taarruz helikopterine ihtiyacınız var. Bu durumda da tercih AH-64 gibi platformlara kayıyor. Helikopterin birim fiyatı da yükseliyor.

Polonya ihalesinde olduğu Mi-24 gibi ağır bir helikopterin karşılığında Polonya benzer özelliklere sahip bir platform arıyor.

T129 için ihracattaki en büyük sorun motor. Amerikan Honeywell imalatı motorla ilgili Türkiye Pakistan’a ihracat konusunda sıkıntı yaşamıştı. ABD, Filipinler’e satışa ise onay vermişti. Benzer bir durum halen Nijerya ihalesinde gündemde.

Bu noktadan hareketle TUSAŞ, T129’dan sonra ATAK-2’yi geliştiriyor. Toplam ağırlık ATAK-2’de 11 tona çıkacak. Hedef bu ağırlıkla ciddi bir atış gücüne kavuşmak.

Tasarımı TUSAŞ tarafından özgün olarak yapılan helikopter, 1200 kilogram ağırlığında mühimmat taşıyabilecek. Güdümlü ve güdümsüz mühimmat kullanacak helikopterin ana silahı ise burnundaki makineli top olacak. Burunda 20 mm veya 30 mm top olacak.

Motor konusunda ise TUSAŞ Ukraynalı Motorsich ile anlaştı. Ancak savaş nedeniyle bu tür konulardaki sevkiyat nasıl olacak soru işareti…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala