Savunma

Polonya taarruz helikopter ihalesinde T129 elendi

Polonya, ekonomik kullanım ömürlerinin sonuna gelen Mi-24 helikopterlerinin yerini alacak taarruz helikopter konseptinde kısa listeyi açıkladı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından Polonya’ya önerilen T129 ATAK ihaleden elendi. Kısa listeye Boeing AH-64E ve Bell AH-1Z ile kaldı.

Washington’a yaptığı ziyaret sırasında kısa listeyi açıklayan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, görüşmelerin en kısa sürede başlayacağını söyledi. Polonya Savunma Bakanı, bakanlığının ülkenin yakında yeni muharebe helikopterleri satın alması için Boeing ve Bell tarafından sunulan iki teklifi kısa listeye aldığını belirtti.

Bakan Blaszczak açıklamasında “Taarruz helikopterleri konusunda masada iki teklifimiz var, Boeing’in teklifi (AH-64E) ve Bell’in teklifi (AH-1Z). En uygun teklifi seçeceğiz. Bu tür silahların bir an önce Polonya Silahlı Kuvvetleri tarafından alınmasını istiyoruz” dedi.

Polonya, Kruk (Raven) programı kapsamında Sovyet tasarımı Mil Mi-24’lerin yerine toplam 32 adet helikopter alması gündemde.

TB2 ile süreç başlamıştı ama…

Polonya ile Türkiye arasında Taktik sınıf İHA tedariğinde önemli bir adım atılmıştı. Polonya Baykar’dan 24 adet TB2 alımı konusunda anlaşma yapmıştı. Teslimatın bu yıl içinde başlaması hedefleniyor.

İki ülke arasında süren ilişkilerin T129 konusunda da devam etmesi hedefleniyordu. Ancak Polonya bu konuda tercihini ABD’den yana kullandı. TUSAŞ uzun süredir Polonya’da sürdürülen T129 satış kampanyasına destek veriyordu.

Polonya: Uçak helikopter almaktan İHA ihracatına

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala