Savunma

NATO’ya girmek isteyen İsveç, 3 yıl önce AB’den Türkiye’ye silah ambargosu talep etmişti

NATO’ya giriş için başvuru hazırlığında olan İsveç, Avrupa Birliği’ne Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması için üç yıl önce Avrupa Birliği’ne talepte bulunmuştu. İsveç Türkiye’nin kanunsuz olarak Suriye topraklarına girdiğini iddia etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Olumlu düşünceler içinde değiliz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gazetecilere yaptığı açıklamalarda NATO üyeliği için başvuru aşamasında olan Finlandiya ve İsveç konusunda “Olumlu düşünce içinde değiliz” demişti.

İsveç ve Finlandiya’nın üyelik konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söylemişti:

“Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Ama olumlu bir düşünce içinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz.

Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKP-C’si İsveç’te, Hollanda’da da yuvalanmış durumdalar. Ve daha da ileri gidiyorum, oraların parlementolarında yer alıyorlar. Bizim bu noktada olumlu bakmamız mümkün değil”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala