Savunma

NATO’nun DIANA Projesi’ne test desteği TÜBİTAK’tan

NATO’nun önemli projelerinden ‘Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı’ DIANA için test merkezi Türkiye olacak. Projede Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) BİLGEM ve TÜBİTAK SAGE görev alacak.

NATO’nun DIANA Projesinde amaç, ABD’deki DARPA gibi bir teknoloji merkezinin hayata geçirilmesi. Savunma konusundaki yeni teknolojilerin geliştirilmesi. Bu amaçla DIANA için 47 test merkezi belirlendi. Türkiye’den uzun yıllardır savunma konusunda faaliyet gösteren ve teknoloji geliştirilen TÜBİTAK BİLGEM ve TÜBİTAK SAGE seçildi.

Her iki değerli bilim kurumumuz, NATO ülkelerinden seçilen merkezlerle koordineli çalışacak. DIANA adı verilen proje ile ittifak için yeni teknolojilerin daha hızlı benimsenmesi ve adapte olunmasını sağlayacak. 

Başarılı teknoloji geliştirilmesi

Bu aşamalar; test, değerlendirme ve doğrulama olarak sıralanırken, başarılı sayılan teknolojiler ittifak için kullanılmaya başlanacak. Bu da DIANA aracılığı ile NATO’nun müttefikler içindeki en önemli ‘zihinlere’, ‘varlıklara’ ve ‘teknolojilere’ erişim kazanmasını sağlayacak.

Neden DIANA Projesi geliştiriliyor?

Gelişen teknolojiler barışın, krizin ve çatışmanın doğasını da değiştiriyor. NATO ülkeleri, teknolojik üstünlüklerini artık verili kabul edemeyeceklerinin farkındalar. Bu amaçla en yeni ve en ileri teknolojilerin geliştirilmesine yönelik yeni bir işbirliği hedefleniyor.

ABD’nin Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı’nın (DARPA) NATO’nun kendi değiştirilmiş versiyonu olan Kuzey Atlantik Savunma Yenilik Hızlandırıcısı’nın (DIANA) 2023 yılına kadar hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Kritik teknolojiler konusunda Atlantik ötesi işbirliğini hızlandıracak DIANA, NATO’ya yardımcı olacak sanayi ve akademi ile daha yakın çalışmayı öngörüyor.

DIANA, NATO’nun EDT’lere İlişkin Tutarlı Uygulama Stratejisinde öncelikler olarak belirlediği yeni ortaya çıkan ve yıkıcı teknolojilerin (EDT’ler) 7’sini destekleyecektir. 

Hangi teknolojiler var?

Bu yedi teknoloji; yapay zeka, büyük veri işleme, kuantum özellikli teknolojiler, özerklik, biyoteknoloji, hipersonik ve uzay.

DIANA ayrıca, start-up’ların büyümesine yardımcı olmak ve hibe programları aracılığıyla NATO’nun teknoloji ihtiyaçlarını desteklemek için 15 yıllık bir süre boyunca yılda 60 milyon sterlin yatırım yapacak bir girişim sermayesi fonu olan NATO İnovasyon Fonu’nun oluşturulmasından ve yönetiminden de sorumlu olacak. 

DIANA’nın hem Kuzey Amerika’da hem de Avrupa’da genel merkezi olacak ve yeni ortaya çıkan ve çığır açan teknolojiler alanındaki uygulamaları doğrulamak, test etmek ve tasarlamak için kullanılacak NATO üyesi ülkelerdeki mevcut test merkezleriyle bağlantı kuracak.

Bu projenin şu anki aşaması, NATO müttefiklerinin DIANA’ya ne teklif etmek istediklerini belirlemek ve NATO İnovasyon Fonu’na katılan üyelerden oluşan bir tüzük oluşturmaktır. Bu, finansman modelleri, hızlı sözleşme süreçleri ve liderlik yönergeleri hakkında daha resmi bir tartışmaya izin verecektir. Başlangıç ​​aşamalarında olmasına rağmen, DIANA Birleşik Krallık endüstrisi için heyecan verici bir fırsat sunuyor ve ADS, program geliştikçe üyelerin katılımını sağlamak için çalışacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala