Savunma

Hindistan S-400 ekipmanlarının bir kısmını aldı; ABD yaptırım uygulamadı

Hindistan, kendisine ABD yönetiminin yaptırım uygulamak için kararsız kaldığı bir dönemde Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alım sürecini devam ettiriyor.

Hindistan, S-400 Triumf hava savunma füze sisteminin eğitim filosu için Rusya’dan simülatörleri ve diğer ekipmanları teslim aldı.

Savunma kaynaklarından edinilen bilgilerde, S-400 füze sisteminin parçalarının teslimatının yalnızca simülatörleri ve eğitimle ilgili diğer ekipmanları içerdiği, füze veya fırlatıcıları içermediği aktarıldı.

Bir hükümet yetkilisi, yakın zamanda Hindistan’a teçhizat sevkiyatı yapıldığını belirtse de Rus bankalarına yönelik yaptırımlar nedeniyle Hindistan tarafının Rus firmalarına ödeme yapamadığı için bu arzın devam edip etmeyeceği konusunda endişeleri olduğunu aktardı.

Kaynaklar, tarafların bu sorunun üstesinden gelinmesi için bir yol bulmaya çalıştığını ve birçok seçeneğin araştırıldığını bildirdi.

Rusya’dan gelen son tedariklerin, ayrıca, bakımı yapılmış savaş uçağı motorları ve bir uçak filosu için yedek parçaları içerdiğini belirten kaynaklar, söz konusu teçhizatların deniz yoluyla geldiğini söyledi.

ABD’den muafiyet kararı da gelmedi

Hindistan, 2019’da 5 adet S-400 savunma hava sistemi için Rusya ile 5,5 milyar dolar değerinde anlaşma imzalamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan S-400 alması nedeniyle Hindistan’a CAATSA yaptırımlarından muaf olmadığı uyarısında bulunmuştu.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Ekim 2020’deki Washington ziyareti sırasında ABD’nin Hindistan’a Rusya’dan silah alıp alamayacağını söyleme hakkının olmadığını belirtmişti.

14 Kasım’da Rusya Federal Askeri ve Teknik İş Birliği Dairesi Başkanı Dmitriy Şugayev, Hindistan’a S-400 hava savunma sistemi sevkiyatına başlandığını bildirmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi tarafından S-400’lerin sevkiyatının ardından yapılan açıklamada, Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası (CAATSA) kapsamındaki yaptırımlar çerçevesinde Hindistan’a henüz herhangi bir muafiyet kararı vermedikleri kaydedilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ve Savunma Bakanı Rajnath Singh, 12 Nisan 2022’de “2+2 Bakanlar Düzeyinde Stratejik Diyalog Toplantısı” kapsamında Washington’da bir araya geldi.

Blinken, Hindistan’ın Moskova’dan S-400 alımına dair, “CAATSA Yasası kapsamında muhtemel yaptırım veya muhtemel muafiyet konusunda henüz karar vermedik. Ancak Hindistan ile Rusya arasında askeri satışlar da dahil uzun bir geçmiş ve ilişki var. Bizim Hindistan’a ortak olamadığımız dönemlerde bu ilişki yıllar önce şekillenmişti. Şimdi ise Hindistan’ın güvenlik ortağı tercihi olabilecek durumdayız ve bunu istiyoruz.” ifadelerini kullandı. (Euronews)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala