Savunma

HAVELSAN’dan Malezya’ya paraşüt simülatörü ihracatı

HAVELSAN ile Malezyalı şirket Widad Business Group Sdn Bhd (WBG) arasında paraşüt simülatörü alımı amacıyla işbirliği anlaşması imzalandı. 

Anlaşma kapsamında WBG firması, HAVELSAN tarafından geliştirilen ve hali hazırda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanmaktılan paraşüt simülatörünü satın alacak. 

WBG Üst Yöneticisi Datuk Cham Nong Aliap, “Eğitim ve simülasyon teknolojilerindeki ürünleri için HAVELSAN ile ortak olmaktan ve bu alandaki dünyanın en iyi şirketlerinden birinin uzmanlığını Malezya’ya taşımanın heyecanını yaşıyoruz” dedi. 

İmza töreni, DSA 2022 Fuarı kapsamında Malezya Uluslararası Ticaret ve Fuar Merkezi’nde (MITEC) HAVELSAN ve WBG firmalarının üst yönetiminin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Gerçek koşulları yaşatıyor

Paraşüt eğitimi alacak personel gerçek bir hava aracından atlamadan önce, atlayış prosedürlerini ve acil durum yöntemlerini bir eğitim ortamında uygulamaları gerekiyor. Personelin bu eğitimi alamaması, can güvenliği ve görev başarısının sağlanamamasına, eğitmenin atlayışın başarısını değerlendirememesine, hava aracından yapılan atlayışlarla eğitim maliyetinin yüksek olmasına sebep olmaktadır.

HAVELSAN Paraşüt Simülatörü; kullanıcıların kısa sürede, tekrarlanabilir ve güvenli bir ortamda eğitim sunan, planlama ve göreve hazırlık seviyesini artıran, gerçek atlayış sayısını bireysel ve grup atlayışı seçenekleriyle azaltan maliyet etkin bir çözümdür. Sistem, hayati yeteneklerin geniş çaplı hava koşulları, acil durumlar ve değişken rüzgar şartları altında gerçek zamanlı şekilde eğitmen eşliğinde geliştirilmesine olanak verir. Yüksek çözünürlüklü veri tabanı ve sanal gerçeklik ortamında göreve hazırlık sağlar ve kullanıcının gerçek performansını artırmayı hedefler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala