SavunmaTolga Özbek

HAVELSAN neden İHA ve İKA yapıyor?

HAVELSAN’ın yapay zeka teknolojisine yeni bir boyut getiren iki önemli ürünü Barkan ve Baha, TRT 1’in sevilen dizisi Teşkilat’ta rol aldı. HAVELSAN tesislerinde yapılan çekimlerde kullanılan İnsansız Kara Aracı Barkan ile Bulut Altı İnsansız Hava Aracı Baha, Türkiye’nin İstiklâl Projesi olarak tanıtıldı.

Dizinin 45’inci bölümünde, iki ürünün de yapay zeka teknolojisine sahip, otonom insansız sistemler olmasına dikkat çekildi. 

 

İstiklal yapay zekadan geçiyor

İstiklal yani bağımsızlığımız sadece savunma sanayi olarak değil tüm ülke olarak ciddi anlamda yapay zekadan geçiyor. Bu konuda teknolojik adımlar büyük önem taşıyor… HAVELSAN, 25 yılı aşkın süredir çok farklı simülatörler geliştirerek ürünleştirdi. 

Örneğin uçak simülatörleri için en önemli konu otopilot sistemiydi. Yazılım kabiliyeti ile otopilot otonomiye doğru kayıyor. Otonom teknolojiler çalışmaları farklı bir boyuta taşıyor… 

Barkan ve Baha, HAVELSAN’ın dijital birlikler konseptinin önemli birer parçası… Savaşların geleceğinde dijital teknoloji yatıyor. Otonom insansız sistemler, karadan havaya, denizden deniz altına insanlı birliklerle görev yapacak. 

Savaş alanında öncelikli olarak tehditi insansız sistemler tarayarak bulacak. Karadan, havaya, oradan çok yüksek irtifaya ve uzaya elde edilen istihbarat ve bilgi hızla paylaşılacak. 

Komuta kontrol

Askerin gözünden tüm gelişmeler, komuta kontrol merkezine anlık olarak gönderilecek. Doğru bilgiyle karar hızla alınacak. Emir anında sahaya iletilecek. 

İşin bu aşamasında ise HAVELSAN’ın komuta kontrol sistemlerinde ortaya koyduğu tecrübe yatıyor. HAVELSAN kara-deniz ve hava sistemleri için uzun yıllardır özgün ve milli komuta kontrol sistemleri geliştiriyor. Sistemler sadece Türk Silahlı Kuvvetleri değil farklı coğrafyalara ihraç ediliyor.

Türkiye’ye dijital birlik konseptini getiren HAVELSAN, bu yapının yazılımından yapay zekasına dijital tarafını oluşturuyor. Yani aklını koyuyor. Oluşturulan bu yapıda insansız sistemler büyük önem taşıyor. 

İnsansız Kara Aracı

İşte onlardan ilki Barkan. Yaklaşık ağırlığı 500 kilogram olan Barkan, paletli bir İKA. Yani İnsansız Kara Aracı. Gün geliyor üzerinde silah taşıyor. Gün geliyor robotik kol veya alıcı sistemler. Barkan riskin yüksek olduğu alanlara giriyor. Topladığı veriyi aktarıyor. Gerekirse üzerindeki 7,62 mm’lik silah sistemini kullanıyor. Yük taşıyor, yük çekiyor. Gece gündüz görev yapıyor.

Sistem için ilk sipariş Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından verildi. Barkan, imza töreninde Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’i otonom sistemleri yardımı ile takip ederek dikkatleri üzerine çekti… 

Testleri tamamlanan sistem, yakın bir gelecekte envantere girmeye başlayacak. 

 

Bulut Altı İHA sistemi

Dijital birliklerde yerden gelen bilgi, gökyüzüne Bulut Altı İHA sistemi Baha’ya aktarılıyor. Baha, dikine iniş kalkış yeteceğine sahip. 5 bin metre irtifaya kadar çıkabiliyor. Kamerası ile görüntüleri alıyor. Büyük İHA’lar gelinceye kadar alanın tüm fotoğrafını çekiyor. İster komuta kontrol merkezine ister sahaya aktarıyor. 

Örneğin Milli Muharip Uçak hizmete girdiğinde bu görüntüleri onda da aktarabilecek. Beşinci nesil uçaklarda pilotlar sadece kendi uçaklarını değil örneğin Baha veya farklı özelliklere sahip bölgedeki tüm İHA’larla haberleşebilecek. Pilot onlara komut verebilecek…

Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz günlerde Baha’nın testlerine birlikte katılmıştık. HAVELSAN mühendislerinin gözlerindeki parıltıyı görmüştük… Her iki proje de HAVELSAN açısından büyük önem taşıyor…

Halen Baha, güvenlik güçlerimiz tarafından sürekli sahada test ediliyor…

Gelecek dijital birliklerde. Türk Silahlı Kuvvetleri, sahadan edindiği tecrübenin bu alana kaydırılması için çalışmalar yapıyor. Savunma Sanayi Başkanlığı da sektörü bu alana yönlendirerek geleceğin silah ve sistemlerinin gelişmesine ışık tutuyor…

SSB’den Teşkilat dizisine destek

Gelelim tekrar diziye… Teşkilat dizisine Savunma Sanayi Başkanlığı yerli ve milli sistemlerin tanıtılması için büyük destik veriyor. Amaç bu gelişmeleri özellikle genç insanlarımıza anlatabilmek. Yeni nesil konseptler konusunda ülkemizde yapılanları ortaya koyabilmek. 

Bu amaçla dizide BARKAN’ın otonom görev kabiliyeti, silah sistemleri, keşif gözetleme yeteneği gibi özelliklerine dizide vurgu yapıldı. BARKAN ile BAHA’nın yapay zeka desteğiyle ortak harekat yapabilmeleri de en önemli özelliklerinden biri olduğu belirtildi.

TRT1’in Teşkilat dizisinin HAVELSAN’ın Barkan ve BAHA’yı tanıtan sosyal medya paylaşımları da büyük ilgi çekti. 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala