Hava Kuvvetleri

Masada Eurofighter, sonrasında Tempest mi var?

Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sir Mike Wigston’un davetlisi olarak İngiltere’ye gitti. Karargah ve Coningsby üslerini ziyareti ile birlikte Orgeneral Küçükakyüz, Chipmunk tipi tarihi uçakla da uçtu. İngiltere uzun bir süredir Türkiye’ye Eurofighter satışı konusunda girişimlerini sürdürüyor.

Son yıllarda özellikle ambargolar nedeniyle Türkiye bir çok konuda İngiltere ile ortaklık yapıyor. En büyük örnek ise Milli Muharip Uçak (MMU). Mühendislik destek konusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) BAE Systems ile ortak çalışıyor. Mühendislik açıdan halen ikinci aşamaya geçilmiş durumda.

MMU’daki bir başka İngiliz ortaklığı ise motor konusunda. Rolls Royce, MMU için motor teknolojisi desteği verecek. Bu konudaki pürüzler de aşılmış durumda.

İngiltere’nin gözü Eurofighter satışında

İngiltere bir süredir envanterindeki ilk nesil Eurofighter uçaklarına pazar arıyor. Türkiye, İngiltere için önemli bir pazar. Hatta 2020’nin Kasım ayında Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sir Mike Wigston Ankara ve Konya’yı ziyaret etmişti. Bu sırada Konya’da Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Eurofighter uçakları eğitim amaçlı gelmişti. Bu ziyaret Eurofighter konusunda bir adım olabileceği ifade edilmişti.

Halen İngiltere elindeki Eurofighter uçakları için müşteri aramaya devam ediyor. Türkiye’nin gözü ise bir taraftan Washington’da. ABD Kongresine önümüzdeki aylarda 40 adetlik F-16 Block 70 paketi gelecek. Ön paket ise füze ve radar sistemleri. İlk paketin durumu Türkiye ve ABD ilişkilerinin de bir testi olacak.

ABD ile işlerin beklendiği gibi ilerlememesi durumunda acil ihtiyaç kapsamında Türkiye İngiltere’nin Eurofighter teklifini daha dikkatli değerlendireceği ifade ediliyor.

Tempest bir sonraki adım mı?

Halen İngiltere, F-35 sonrasında atacağı Tempest adımı için çalışmalarını sürdürüyor. Altınca nesil savaş uçağı olacak Tempest için İngiltere’nin oluşturduğu konsorsiyuma İsveç ve İtalya bulunuyor. Japonya ortaklığa sıcak bakıyor. Çift motorlu savaş uçağı konusunda Türkiye’nin de önünde bir dosya bulunuyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala