Hava Kuvvetleri

Bulgaristan’a 8 adet F-16 Block 70 satışına Pentagon’dan onay

Bulgaristan’ın talep ettiği Lockheed Martin imalatı F-16 Block 70’lerin satışı için ABD Savunma Bakanlığı’ndan onay çıktı. Toplam 1,6 milyar dolarlık alımda 8 adet uçağın yanı sıra yedek motor ve sistemler yer alıyor.

ABD’li yetkililer, satış anlaşmasının Rusya’nın bir ayı aşkın süredir devam eden Ukrayna’yı işgaliyle doğrudan ilgili olmadığına dikkat çekti. Bulgaristan, Mig-29’larını emekli edecek ve yerine F-16 kullanacak.

Bulgaristan, iki yıl önce bir F-16 satın almak konusunda adım atmış ancak karar daha sonra seçimlerle birlikte durdurulmuştu. Yeni plana göre uçakların 2026’dan itibaren teslim edilmesi hedefleniyor.

4’ü tek, 4 çift kişilik

Pentagon, Bulgaristan’ın talebi doğrultusunda verilen iznin dört adet tek kişilik F-16 C Block 70, dört adet çift kişilik F-16 D Block 70, üçü yedek toplam 11 motor, 11 adet AESA özelliğine sahip AN/APG-83 radarı ile yedek parçaları içerdiğini açıkladı.

Halen Türkiye’nin de 40 adet Block 70 F-16 alımı ABD’den izin bekliyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin ara uçak ihtiyacının karşılanmasını hedefleyen projede ayrıca 80 adet F-16 uçağının da modernizasyonu ön görülüyor.

Ürdün’ün F-16 Block 70 alımına ABD’den onay

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala