Hava Kuvvetleri

A400M’lerin Kiev’den geliş planı hazır

Rusya-Ukrayna savaşının patlamasıyla Borispol Havaalanı’nda kalan Koca Yusuf nakliye uçaklarının çıkış planı için her detay incelikle hazırlandı. İki uçağın uçuş personeli uçakları her an getirecek hazırlıkta beklemede. Havalimanına yerleştirilen mayınların yaklaşık 10 saatlik bir sürede temizlenmesi ardından çıkış planı için öngörülen toplam süre ise 24 saati aşmayacak.

Yeni Şafak Gazetesinin haberine göre, Rusya-Ukrayna savaşının patlamasıyla Borispol Havaalanı’nda kalan Koca Yusuf nakliye uçakları için bakım planlarından çıkış planına kadar her detay incelikle hazırlandı.

Ukrayna’ya insani yardım götürmek üzere gönderilen ve dönüşünde vatandaşlarımızı da tahliye etmesi planlanan 2 adet A400M askeri nakliye uçağı hava sahasının kapatılması üzerine Ukrayna’da kalmıştı. Hava sahası açılsa dahi sahada askerler dışında farklı unsurların varlığı ve bunlarda elden atılan uçaksavar füzeleri Manpad’lerin bulunması nedeniyle olası tehditlere karşı uçakların havaalanında kalması kararlaştırıldı. Milli Savunma Bakanlığı’na ait iki Koca Yusuf, Ukrayna ordusuna zimmetlendi, Rusya ordusu ile de görüşmeler yapılarak uçakların güvenliği konusunda her iki ülkeden de güvenceler alındı.

BAKIMLARI TAMAM

Uçakların bakımını yapan ekip görevini tamamlayarak yurda dönerken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Hem uçuş ekibi hem teknik ekip gidip uçaklarımızı kontrol etti. Uçaklarımız sağlam durumda, şu ana kadar bir sorun yok. Şartlar müsait olduğu ilk anda uçaklarımızı yurda getireceğiz” açıklamasında bulundu.

YURDA GETİRMEDEN DÖNMEYECEKLER

Uçakların yanı sıra, 16 kişiden oluşan uçuş personeli de savaşın ilk patladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da bulunuyor. Uçuş personeli, Türkiye’nin Çernivtsi’ye taşınan Ukrayna Büyükelçiliği’nde bekliyor ve askeri yükümlülükler gereği uçakları yurda getirmeden dönmeyecek.

ÖNCE MAYINLAR TEMİZLENECEK

Çıkış planının devreye alınması halinde önce havaalanı mayınlardan temizlenecek. Bu temizlik için de yaklaşık 10 saatlik bir süre öngörülüyor. Havaalanında uçak pistleri Rusya tarafından vurulmuştu. Ancak Koca Yusuf’ların havalanması için beton pistlerin bulunması zorunlu değil. Bu nedenle de pistlerin kısa sürede uçuşa hazır hale getirilebileceği ve kalkışa geçilebileceği değerlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala