Hava Kuvvetleri

113’üncü Filo’ya yeni kuyruk

Eskişehir 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu 113’üncü Filo’nun F-16’larının kuyruklarına yeni filo amblemi işlendi. Uçaklar, Konya’da gerçekleştirilen milli katılımlı Anadolu Kartalı Tatbikatı’nda boy gösterdi.

Filo, uzun yıllar 4. Ana Jet Üs Komutanlığı/Akıncı’da 142’nci Filo olarak görev yaptı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında üs komutanlığı lav edilerek 141. Filo kapatıldı. Akıncı ismi de iptal edilerek eski adı Mürted’e döndü. Halen meydan Mürted Hava Meydan Komutanlığı adını taşıyor.

Taşıdıkları DB110 podları ile keşif amaçlı uçan 142. Filo ise darbe girişimi sonrasında Eskişehir’e intikal etti.

Filo, RF-4E’lerin emekli edilmesinden önce kapanan 113’üncü Filo’nun yerini aldı. Halen filo F-16 Block 30 kullanan filo, özel podlar ile keşif görevlerine çıkıyor. 

Çağrı adı Ceylan

Adı 113 olarak değiştirilen filo, eski çağrı adı Ceylan’ı koruyor. Bu amblem de filonun uçaklarının kuyruklarına işlenmiş durumda.

 

Milli Anadolu Kartalı

Bu yılın ilk Anadolu Kartalı Tatbikatı ise milli katılımlı yani Türk Silahlı Kuvvetleri içinde 4 Nisan’da Konya’da başladı. Eğitimler, 15 Nisan’da kadar sürecek. Sonrasında ise Haziran ayında uluslararası katılımlı bir Anadolu Tatbikatı gerçekleştirilecek.

 

  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala