Savunma

Hakan Kılıç: “1980’lerdeki atılımlar meyvesini şimdi veriyor”

Yazarımız Hakan Kılıç, Türkiye’nin savunma sektöründeki hızlı büyümesi ve yeni nesil geliştirdiği sistemlerle ilgili olarak Indipendent Türkiye’ye röportaj verdi. Ali Kemal Erdem’in sorularını yanıtlayan Kılıç, “1980’lerdeki atılımlar meyvesini verdi, Türkiye, savunma sanayisinde atağa geçti” dedi.

Türkiye, son yıllarda savunma sanayisinde ciddi atılımda. Neredeyse birkaç haftada bir yeni üretilen bir sistem tanıtılıyor. Üretilen bu sistemlere dair haberler gerek yerli gerekse de zaman zaman yabancı basında yer alıyor.

Peki Türkiye savunma sanayisinde hangi noktada? Şu ana kadar hangi sistemler üretildi? Nelerin üretilmesi planlanıyor? Savunma sanayisindeki genel konsepti ve hedefi ne?

Bu soruları savunma ve havacılık sanayisi uzmanı Hakan Kılıç’a yönelttik:

Türkiye özellikle 1980’lerde F-16 fabrikası ve TUSAŞ’ın kurulması ve ASELSAN, ROKETSAN gibi dev savunma firmalarının kurulması ile bir savunma sanayi hamlesi başlattı ve son 15-20 yılda bu ivme daha da arttı.

Özellikle son 10-15 yılın meyveleri 2015 yılındaki IDEF-15 savunma fuarında sürpriz yaparak fuarda birçok yeni yerli üretim, milli tasarım savunma sanayi ürününün sergilenmesine şahit olduk.

Bu durum bugün de hız kesmeden devam etmekte. Hava, kara ve deniz sistemleri ile askeri elektronik ürünlerinde çok farklı alan ve çeşitlerde ürünler üretildi.

Özellikle füze sistemleri, döner kanat ve sabit kanat havacılık platformları, suüstü ve sualtı deniz platformları, kara araçları, topçu sistemleri, akıllı mühimmat çeşitleri, insansız sistemler, radar ve elektro-optik sistemler, elektronik harp sistemleri vb. birçok alanda çeşitli ürünler seri üretime geçti veya test aşamasında.

RÖPORTAJIN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnşallah bu muhteşem firmalarımız sayesinde savunma sanayisinde dışa bağımlılık çok yakın bir zamanda kalkacaktır. Asıl özgürlük ve bağımsızlık o zaman başlayacak. Ondan sonra Dünya görsün TÜRKİYE’nin gücünü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap