Savunma

“Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine olumlu düşünce içinde değiliz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gazetecilere yaptığı açıklamalarda NATO üyeliği için başvuru aşamasında olan Finlandiya ve İsveç konusunda “Olumlu düşünce içinde değiliz” dedi.

Ukrayna Savaşı ile birlikte Rusya’nın artan tehditi sonrasında Finlandiya ve İsveç NATO’ya girme kararı almıştı. Bu konuda ilk başvurunun Finlandiya’dan gelmesi bekleniyor. Ancak NATO’ya giriş için oy birliği gerekiyor. Türkiye’nin özellikle İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütü PKK ve uzuncası YPG için attığı adımlar, savunma sanayiine uyguladığı ambargolar nedeniyle her iki ülkenin NATO’nun kabul edilmesi konusuna olumlu yaklaşmıyor.

İsveç ve Finlandiya’nın üyelik konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Ama olumlu bir düşünce içinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKP-C’si İsveç’te, Hollanda’da da yuvalanmış durumdalar. Ve daha da ileri gidiyorum, oraların parlementolarında yer alıyorlar. Bizim bu noktada olumlu bakmamız mümkün değil”

Rusya tepkili

Finlandiya’nın NATO üyeliği için başvuracağını açıklaması ABD ve NATO’da memnuniyetle karşılanırken Rusya bunu ulusal güvenliği için bir tehdit olarak gördüğünü ve gerekli adımları atacağını duyurdu.

Rusya, Finlandiya’nın gecikmeksizin NATO’ya üyelik için başvuruda bulunacağı açıklamasına sert tepki gösterdi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Finlandiya’nın Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik “hasmane” adımlarına katıldığını belirterek bu adımın Rusya tarafından verilecek “simetrik yanıtlara gerekçe oluşturduğunu” kaydetti. Peskov, Finlandiya’nın NATO üyeliğinin Rusya’ya tehdit oluşturup oluşturmadığı şeklindeki soruya “Kesinlikle! NATO’nun genişlemesi ve sınırlarımıza yönelik yaklaşımı, dünyayı ve kıtamızı daha istikrarlı ve güvenli hale getirmiyor” yanıtını verdi.

Finlandiya’nın Rusya ile 1300 kilometrelik sınırı bulunuyor. Peskov, Finlandiya’nın NATO üyeliğine ne tür bir karşılık verileceği konusunda net bir açıklama yapmadı, ancak bunun, NATO’nun ne şekilde genişleyeceğine ve askeri altyapısını Rusya sınırının ne kadar yakınına kuracağına bağlı olduğunu kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala