Savunma

Filipinlere T129 ATAK teslimat töreni yapılıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından Filipinler’e ihraç edilen T129 ATAK taarruz helikopterleri için yarın tören düzenlenecek. Tören sırasında T129 ATAK’lar gösteri uçuşu gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili olarak paylaşım yapan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Savunma sanayiimizin gurur günlerinden biri daha! ATAK helikopterlerimizi yurt dışında ilk kez Filipinler’e teslim ediyoruz” paylaşımında bulundu:

TUSAŞ ile Filipinler arasında imzalanan anlaşmada toplam 6 adet T129 ATAK satışı için kontrat yapılmıştı. Anlaşma 6 adet kesin siparişin yanı sıra 6 adet de opsiyon yani kesin siparişe çevrilebilir satış yer alıyor. Halen Filipinler helikopterlerden oldukça memnun. Genel kanı, Filipinlerin ikinci 6 helikopterlik alıma da sıcak bakıyor.

Geçen yıl Filipinli pilot ve teknik bakım ekibi TUSAŞ’ın Kahramankazan’daki tesislerine gelerek temel eğitimlerini almıştı.

Sonrasında Eylül ayında tamamlanan ilk iki helikopterin de kabul işlemleri TUSAŞ tesislerinde tamamlanmıştı.  Bu yıl Türk Hava Kuvvetleri’ne ait iki Airbus A400M nakliye uçağı ile iki T129 Manila’ya götürüldü.

Teslimat neden gecikti?

Teslimat normalde geçen yıl sonbaharda tamamlanacaktı. Ancak Filipinler kaynaklı yazışmalar ve anlaşmaların onay süreci ile ilgili süreç uzaması meydana geldi. Motor konusunda ise Filipinlere önce ABD AH-1Z satmak için ön izin çıkarsa da TUSAŞ’ın ihracat talebinde süreç sorunsuz işledi.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala