Savunma

Ege’deki dengeyi İHA’larla kurabilir miyiz?

Yazarımız Hakan Kılıç, birlikte hazırladığımız videoda, Yunanistan’ın Rafael ve sonrasında F-35 alım talebi sonrasında dengelere dikkat çekmişti. Kendi blogunda gelişmeleri değerlendiren Hakan Kılıç’ın yazısında, geliştirdiğimiz İHA teknolojilerinin bu gelişmelere karşı hamle olup olamayacağını değerlendiriyor:

TB-3, Akıncı, Aksungur Gibi Yeni Üretilecek SİHA’lar ile İlk Türk Tasarımı ve Yapımı Savaş Uçağı Olacak Olan HÜRJET Eğitim ve Yakın Hava Desteği Uçağı ile Bu Açık Giderilebilir mi veya İkame Edilebilir mi?

ANKA-S ve TB-2’den sonra yeni geliştirilen TB-3, Akıncı ve Aksungur MALE sınıfı SİHA’lar veya jet motorlu SİHA projeleri hayata geçerse bu açığı bunlarla giderebilir miyiz? Örneğin Ege ve Akdeniz’de Yunan veya İsrail F-35’leri veya Libya açıklarında Mısır Rafale, SU-35’leri karşısında ne derece başarılı olabilirler?

Sanırım bu konunun tartışılması bile çok komik. Evet, Akıncı’ya milli AESA radar ve milli hava-hava füzeleri entegre edilmesi çok konuşuldu ama bu başarılabilse bile elimizde ABD’nin yeni geliştirdiği Kratos XQ-58 Valkyrie veya Boeing Loyal Wingman gibi steallth, turbofan motorlu avcı uçağı tasarımına sahip bir SİHA olmadan böyle bir ihtimal yok.

akıncı
Baykar tarafından geliştirilen çift motorlu Akıncı İHA, halen uçuş testlerini sürdürüyor.

İHA İLE HAVA-HAVA GÖREVİ

Akıncı/Aksungur SİHA’lar “hava-hava görevleri yapamaz” demiyorum, ama kısıtlı olacaktır. Yani daha çok kendilerini koruma, SİHA’lara karşı veya insanlı uçaklarla birlikte hedef çoğaltmak, kalabalık etmek veya düşmanı taciz etmek açısından hava-hava görevi icra edeceklerdir. Yoksa medyada yazıldığı gibi F-16 yerine 30 tane SİHA’ya milli hava-hava füzelerimiz ki çok önemli ve takdire şayan bir başarıdır, Bozdoğan ve Gökdoğan füzelerini takıp Yunanlıların üzerine salacak değiliz. Bunu yapsak bile sanırım 3-5 F-16 tamamını kısa sürede etkisiz hale getirecektir. 

Aynı şey bizim içinde geçerli. ABD Rapier’lerinin F-16’larımız karşısından nasıl bir şansı olabilir? Hatta geçenlerde bir test atışında Rapier AIM-9 ile hedef drone’u havada imha etmesine rağmen. Medya ve bazı savunma medyası ve twitter hesapları hava savaşını kızılötesi veya radar kilidi atabilmekten ibaret sanıyorlar. O zaman C-130 nakliye uçağının burnuna kocaman bir radar koyup içine yüzlerce füze dolduralım Ege’de kimse yanaşamaz!

 

ABD bile geleceğin stealth stratejik bombardıman uçağı B-21 Raider çıktığından daha yeni olarak bu uçakta çok fazla AMRAAM veya CUDA, Peregine gibi yeni füzeleri doldurarak uçan füze üssüne çevirmeyi daha ancak yeni planlayabiliyor. Demek ki bilmediğimiz anlayamadığımız çok engel var. Yoksa ABD’de binlerce SİHA ve bombardıman uçağı varken neden hava üstünlüğünü bunlara yüklemiyor diye düşünmek lazım. Belki XQ-58A mükemmelleştiğinde bu olacak ki bu SİHA turbofan motorlu bir savaş uçağından farksız.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Elbet ilginç konular. Hazır bahis açılmışken bir de Hürkuş’un durumundan bahsedebilir misiniz ? Yeterince sayıda ve silah yüklü Hürkuşlar oyun değiştirici olmasalar bile işe yaramazlar mı acaba Ege’de ? Aklıma Falkland savaşındaki Pucaras’ların İngilizlere nasıl kök söktürdüğü geliyor. Bir de bu yeni Kore platformu’nun bizim ihtiyacımızı görüp görmeyeceği konusu. Falcılık gibi olmasın ama sonunda bir şekilde Kore ile çalışacağımızı
    düşünüyorum. Bunun neden olmaması veya da olabilirliği ile ilgili bir haberiniz de çıkar belki yakınlarda.

  2. Cep telefonundan blogger’a girecekler için sağ üst tarafta 3 nokta var, oradan masaüstü sitesi özelliğini aktif moda getirilirse rahatça okunabiliyormuş. Bilgisayar kullanmayanlar için.
    AYRICA YAZI Yunanistan’ın Rafale ve F-35 alımlarının bize bakan yönünü tartışıyor. Önemle tavsiye ederim.

  3. Kesinlikle bize beş yıl için bir savaş uçağı almamız lazım İHA lar bir yere kadardır dassault alındı f35 de gelirse bizi sıkıntıya sokabilir Yunanistan havada

  4. Hocam peki Türkiye,ABD’de bulununan Hawkeye’ye benzer bir stealth uçak için iyi bir AWACS üretimi için çalışsa aynı zamanda bu projeyle paralel şekilde uzun menzilli(ramjet,scramjet) hava-hava füzeleri geliştirse F35’in tam anlamıyla olmasada Ege’de önünü kesebilir mi? Türkiye’yi bu tip projeler 2030-35 lere yani MMU envantere girip operasyonel hale gelene kadar Ege’de Akdeniz’de güç dengesini sağlayabilirmiyiz bu yöntemle?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap