Deniz Kuvvetleri

Moskova gemisi nasıl battı?

Ukrayna Savaşı sırasında Rus kayıplarının belki de en büyüğü, Karadeniz Filosu’nun sancak gemisi olan Moskova Kruvazörü’nün batması oldu. Konuyla ilgili bir çok spekülasyon yapıldı. Farklı kaynaklar açıklamada bulundu. Savunma Uzmanı Arda Mevlütoğlu, neler yaşandığını kaleme aldı.

Rusya, savaşın başından itibaren Karadeniz Donanmasının büyük kısmını, Ukrayna’nın işgal altındaki Kırım ile Odesa arasındaki kıyı kesimi açıklarında konuşlandırmıştı. Bu gemilerden Kalibr seyir füzesi kabiliyetli olanlardan sık sık Ukrayna içlerindeki hedeflere bu füzelerle bombardıman yapılıyordu. Öte yandan çıkarma gemilerini de içeren bir görev gücü uzun süredir Odesa açıklarında, abluka uygulamaktaydı. Hatta savaşın başlarında Romanya sınırı açıklarındaki küçük bir adacık olan Yılan Adası’ndaki bir bölük askerin Moskva kruvazörüne karşı direnişine dair bir kahramanlık hikayesi sosyal medyada dolaşıma sokulmuştu.

Olay nasıl yaşandı

Moskva’nın batışı ile sonuçlanan sürecin nasıl başladığına dair somut veri bulunmuyor. Mevcut tüm bilgiler, Rus Savunma Bakanlığı ve Ukrayna kaynaklı açıklamalar ile ABD Savunma Bakanlığı kaynaklı bazı haberler. Olayın duyulmasından itibaren çok sayıda teori, haber ve bilgi hızla yayıldı. Bunlardan hangilerinin gerçek olduğunu tespit etmek zor.

Rus Savunma Bakanlığının şimdiye kadarki açıklamalarında olayın oluş sebebine dair bir ifade yok. Gemide bir yangın ve bu yangından dolayı gerçekleşen patlama olduğu belirtiliyor ancak bu yangının bir füze isabeti nedeniyle mi yoksa bir kaza sonucu mu başladığı açıklanmadı.

Ukrayna kaynakları, Moskva’nın Neptün gemisavar füzesiyle vurulduğunu belirtiyor. Ateşlenen füze sayısı çoğu kaynakta iki adet olarak geçiyor. Bununla birlikte Telegram’daki bazı önde gelen Rus savunma sayfaları, Moskva’nın vurulduğu sırada o civardaki bir Bayraktar TB2 ile meşgul olduğunu, bu nedenle füzeleri tespit edemediğini iddia etti.

Olaydan sonra Ukrayna bazı kaynakları Moskva’nın iskele tarafına yattığı ve akabinde alabora olarak battığını iddia ederken Rus Savunma Bakanlığının açıklamasından sonra geminin kendi imkânlarıyla Sivastopol’a ulaştığına dair söylentiler de çıktı.

Moskva gerçekten Neptün füzesiyle vuruldu ise eğer, geminin füzenin menzili içinde olup olmadığı sorusu öne çıkıyor. Geminin son konumuna dair fazla bir bilgi yok. Askeri denizcilik konularında muteber bir araştırmacı olan H I Sutton’un uydu görüntülerinden yararlanarak tespit ettiği koordinatlar 45°14’08.8″N 30°49’48.8″E şeklinde. Bu nokta Yılan Adası’nın yaklaşık 50km doğusu, Odesa’nın ise 140km güneyinde yer alıyor. Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, patlamanın olduğu sırada Moskva’nın Odesa’nın 60 mil (yaklaşık 111km) güneyinde olduğunu söylemişti.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala