Deniz KuvvetleriSavunma

Fransız Donanması H160’ların sayısını artırıyor

Fransız Donanması, Arama-Kurtarma görevlerinde kullandığı H160 helikopter ailesini büyütüyor. İki H160 siparişi daha veren Fransız Donanması, helikopter sayısını gelecekte artırmayı hedefliyor. Yeni siparişle birlikte Fransa’nın toplam H160 sayısı 6’ya ulaşacak.

Arama ve Kurtarma (SAR) konfigürasyonunda teslim edilecek altı adet H160, Mayıs 2022’den itibaren Lanveoc-Poulmic deniz hava istasyonunda (İngiltere), Cherbourg havalimanında (Normandiya) ve Hyères deniz hava istasyonunda (Provence) kademeli olarak çalışmaya başlayacak. 

H160M “Guépard”ların   filoya eklenmesi ile   yeni H160’lar şu anda NH90’lar ve Panterler tarafından yürütülen SAR görevlerini devralacak ve bu savaş helikopterlerinin, savaş gemilerinde denizde ana görevlerini yerine getirecek.

SİVİLDEN ASKERİYEYE

Arrano motorları ile çalışan yeni nesil orta çift motorlu bir helikopter olan H160, açık deniz taşımacılığı, özel ve ticari havacılık, acil sağlık hizmetleri ve kamu hizmetlerine kadar çeşitli görevleri yerine getirmek için tasarlandı. Helikopter önce sivil kullanımla hizmete girerken helikoptere askeri ilgi de dikkat çekici.

169 adet H160M helikopterleri “Guepard” Fransız Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetinde olan beş tip helikopterin yerini alacak. 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap