Savunma

ASELSAN’dan İHA’lara karşı: İHTAR

Günümüzde hem nizami hem de gayri nizami harp tekniklerinde İHA sistemleri büyük rol oynuyor. İHA’lar gelişirken, karşı sistemler bu tür hava araçlarını durdurmak üzere adım atıyor. İşte onlardan biri ASELSAN tarafından geliştirilen İHTAR. 

İHA sistemleri Sınıf-1 ve 2 olarak ayrılıyor. Sınıf 2, TB2 Bayraktar gibi Taktik İHA’lar geliştirme ve üretimleri için devletlerin sahip olabileceği bütçeler gerektirmekte. Bununla birlikte, terör unsurlarının satın alabileceği ya da üretebileceği nitelikte Sınıf-1 mini ve mikro İHA’lar da artan sayı ve çeşitlilikte ortaya çıkıyor. 

Tehdit artıyor

Ancak Sınıf-1’in de giderek artan menzil, yüksek irtifa ve taşıdığı yüklerin artmasıyla her geçen gün özellikle gayri nizami harp için tehlike oluşturuyor. Sistemler ayrıca GNSS karıştırmasına karşı artırılmış direnç de gösteriyor. 

ASELSAN’ın mini ve mikro İHA’lara karşı çözümü İHTAR sistemi. İHTAR söz konusu tehditlerin tespit, sınıflandırma ve takibini gerçekleştiren ve bu tehditleri bertaraf etmek için karıştırma ve fiziksel imha sistemleri dâhil çeşitli efektörleri kullanabilen bir sistemdir.

İHA tespiti

Temel işleyiş senaryosu hava hedefinin ACAR İHA radarı ile tespit edilmesi ve akabinde radar tarafından sınıflandırılması ile başlamaktadır. İHA olarak sınıflandırılan tehditler İHTAR sisteminde bulunan elektro-optik kameralar ile takibe alınmakta ve tehdidin sınıflandırılması doğrulandıktan sonra karşı tedbir uygulanmaktadır. İHTAR temel olarak karıştırıcı karşı tedbiri uygulamaktadır. Bununla birlikte ASELSAN tarafından geliştirilmiş ŞAHİN, GÖKER, SARP ve Mobil Lazer Silah Sistemi gibi sistemlere bağlanarak fiziksel imha gerçekleştirilmesini de yönetebilmektedir.

Sabit ve Mobil İHTAR Sistemleri

İHTAR Sisteminin başarımını artırmak için akustik sensörler, DF sensörler gibi harici sensörlerle entegrasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu sensörlerden akan bilgi komuta kontrol sistemindeki füzyon algoritmaları ile birleştirilmekte ve sensör başarımı artırılmaktadır.

İHTAR kendisini tehdidin gelişimine ve gelecekteki beklentilere göre sürekli güncelleyen bir sistemdir. Yazılım ve donanım mimarisi buna uygun şekilde oluşturulmuştur. İHTAR Sisteminin yakın zamanda kullanıma alınacak bir diğer kabiliyeti de bir ağa dahil olabilmesi, bilgi paylaşımı yapabilmesi ve gerektiğinde uzaktan yönetilebilmesidir. Bu özellik farklı kullanıcıların envanterlerinde yer alan İHTAR sistemlerini bir hiyerarşi altında toplayabilmesine, yönetebilmesine ve bütünleşik bir şekilde kullanabilmesine imkân sağlayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala