Savunma

Almanya Boeing CH-47’ye göz kırpıyor

Almanya’nın tekrar gündeme aldığı ağır nakliye helikopteri konusunda Boeing’in Airbus ile birlikte teklif sunduğu CH-47F modelini seçeceği iddiası ortaya atıldı. Alman Bild Gazetesi’nin haberine göre Almanya toplam 60 adet CH-47F alacak.

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında Almanya savunma bütçesini artırarak 100 milyar Euro’ya çıkarmıştı. Bir süredir beklemede olan Ağır Nakliye Helikopteri İhalesi de hükümet tarafından hızlandırıldı.

Alman Bild am Sonntag gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Boeing’den yaklaşık 5 milyar euro değerinde 60 CH-47F Chinook ağır nakliye helikopteri alınmasına sıcak bakılıyor.

Yeni alınacak helikopterlerin en erken 2025 veya 2026 yıllarında teslim edileceği ve ABD’li silah üreticileri Lockheed Martin tarafından imal edilen 50 yıllık CH-53G helikopterlerinin yerini alacağı belirtildi. Bu ihaleye Lockheed Martin’in satın aldığı Sikorsky CH-53 serisini yeni modeli olan CH-53K teklifini sunuyor.

Helikopter alımının Boeing’ten yapılmasına gerekçe olarak uygun fiyat ve NATO müttefikleri tarafından tercih edilmesi gösterildi.

Gazete haberinde Savunma Bakanı Christine Lambrecht’ın gelecek hafta içinde alımla ilgili parlamentoya bilgi vereceği yazıldı.

Airbus ile ortaklık imzalandı

Boeing, teklif ettiği CH-47 Chinook helikopteri için yerel ortağı Airbus Helicopters olacak. İki şirket MoU olarak adlandırılan Mutabakat Zaptını 25 Mart’ta imzalamıştı.

Chinook ailesinin en son üyesi olan CH-47F, bir önceki D modelinden geliştirildi. İlk uçuşunu 23 Ekim 2006’da yaptı. Helikopterde iki adet 3680  kW Honeywell imalatı T55-515 serisi motorlar kullanılıyor. Gücü yüzde 20 artırılan helikopter, saatte 282 km hıza çıkabiliyor. Taşıdığı yük ise 9 bin 500 kg.

Sürekli geliştirilen helikopterin bir başka kullanıcısı da Türk Kara Kuvvetleri.

Boeing Almanya’ya CH-47 teklifini Airbus ile ortak veriyor

Boeing Almanya’ya CH-47 teklifini Airbus ile ortak veriyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala