Savunma

ABD ve Rusya’nın kıyamet günü uçakları

Nükleer bir savaş sırasında Rusya Devlet Başkanı Putin’in ülkesini yönetmesini sağlayacak Ilyushin 80 tipi ‘Kıyamet günü uçağı’ 12 yıl aradan sonra yeniden ortaya çıktı. Sosyal medyaya düşen görüntüler büyük tepki toplarken Rusya uçağın Zafer Günü provaları için havalandığını duyurdu. Bu adım Putin’in nükleer tehditi olarak algılandı.

Peki nedir bu kıyamet günü uçağı? Sadece Rusya’da mı var? Özellikleri nedir? İşte karşınızda hiç bir zaman gerçek göreve çıkmamasını dilediğimiz kıyamet günü uçakları…

Tolga Özbek’in videosu için tıklayın

 

 

Nükleer silah caydırıcı ama…

Günümüzün en caydırıcı silahlarının başında nükleer silahlar geliyor. Etkisi çok çok büyük. Faturası ise uzun yıllar sürüyor. İnsanı, doğayı mahvediyor. O nedenle de kullanmak için karar alabilmek büyük sorumluluk istiyor.

Nükleer silah devreye girdiğinde komuta kontrol nasıl yapılıyor? Tüm askeri hedefler vurulacağına göre bir uçağın havalanması gerekiyor. Saatlerce gökyüzünde turluyor. Devlet başkanı ve üst düzey komutanlar uçakta bulunuyor. İçinde tüm askeri birimlerle temas kurulmasını sağlayacak her türlü iletişim sistemi yer alıyor.

Bu uçağın Rusya’daki modeli Ilyushin 80 Maxdome. Dört motorlu, geniş gövdeli Ilyushin 86 tipi sivil yolcu uçağından geliştirildi. Taşıdığı özel sistemler ile bir komuta kontrol uçağı haline getirildi. Modifikasyon çalışmaları 1987’de başlayan modele Ilyushin 80 adı verildi. 1988’de ilk uçuşunu yaptı. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından kısa bir süre sonra 1992’de hizmete girdi. Toplam 4 adet üretildi. 

Il-80 Maxdome nadir uçuyor

Halen uçaklar, 8’inci Özel Görev Havacılık Birliği tarafından kullanılıyor. Çok nadir uçuşlara çıkıyor. Bu uçuşlar da batı tarafından dikkatle takip ediliyor.

Bu uçağın Amerikan karşılığı ise E-4B Nightwatch. Uçak, Boeing 747-200 tipi yolcu uçağından geliştirildi. Toplam 4 adet imal edildi. Sonuncu uçak Amerikan Hava Kuvvetleri’ne 1979’da verildi. 1985’te ilk modernizasyonu yapıldı. Bir çok özelliği, kamuoyunun Air Force One olarak bildiği başkanlık uçağı VC-25 ile ortak.

Uçakta çok özel iletişim aletleri bulunmakta. Örneğin okyanusunun derinliklerindeki denizaltılarla irtibat kurabilmek için özel cihazlar yer alıyor. Bu uçak ile dünya üzerindeki her Amerikan birliği ile anlık olarak temas kurulabiliyor.

E-4B uçağından 4 adet var

E-4B’deki görev yapan personel sayısı 80. Mürettabat olarak Amerikan Hava Kuvvetleri’ndeki en kalabalık görev yapılan uçak. Uçuş ekibi iki pilot ve birer seyrüsefer subayı ve uçuş mühendisinden oluşuyor. 

Kabinde 50 kişilik ekip haberleşme ve operasyondan sorumlu. Ayrıca uçuşa sayıları 10 ila 15 arasında değişen teknisyen de katılıyor. Sistemlerin aktif tutulması sağlanıyor. Yedek lastik ve yedek parça uçağın kargo kabininde yedek tutuluyor.

Uçaklar, 7/24 kalkışa hazır olarak bekliyor. Uçaklar 1970’lerde yapılmasına rağmen Amerikan Hava Kuvvetleri E-4B’leri sürekli modernize ediyor. Bakımlar gerçekleştiriliyor…

Hedef, ilerleyen yıllarda bu uçakların farklı bir model ile değiştirilmesi. Ancak fatura oldukça ağır olacağı aşikar…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala