KariyerTolga Özbek

Havacılıkta taşlar oynarken

Sivil havacılık sektöründe iki büyük dalgalanma geçen hafta iki borsaya açık şirketten geldi. Birincisi TAV’ın kurucusu, efsane CEO’su Sani Şener koltuğunu Serkan Kaptan’a bıraktı. İkincisi de Pegasus’un Genel Müdürü Mehmet Nane görevini Güliz Öztürk’e devretti. 

Sani Şener’in vedası beklenen bir değişimdi. Hatta kendi değimiyle 2,5 yıl bile gecikmişti. 

Sani Bey’i, Atatürk Havalimanı’nda TAV inşaata başlarken tanımıştık. Antalya Havalimanı’nın ihalesinden sonra gözler Atatürk Havalimanı’ndaydı. 

Hikayesi ilginçti. Ağabeyi Sadri Şener’e Atatürk Havalimanı’nın bir dönem çok tartışılan yedek pist ihalesi verilmişti. 

Sani Şener ise hikayesini şöyle anlatıyordu “Bir zamanda Türkiye’de ilk özel uçağı alanlardan biriydim. Rusya’da inşaat yapıyorduk. Finansal bir krize girmiştik. Özel uçağım ile Ankara Esenboğa’ya indik. Alacaklılar, inişte uçağa el koymuştu. Ceketimi alıp uçaktan indim. Cebimde eve gidebilecek taksi param bile yoktu…”

Tırnaklarıyla kazıyarak

Batış sonrasında Sani Bey profesyonel yönetici olarak TAV’a girmişti. Kendi ve ekibi tırnakları ile kazıyarak Atatürk Havalimanı terminalini yaptı. TAV günden güne büyüdü. Farklı ülkelere yayıldı. Bölgenin en önemli havalimanı işletmecilerinden biri oldu.

Hiç bir terminali şirketin kendi mal varlığında değildi. Şener’in tabiri ile insan kaynağı sermayesiydi. Şirkete Fransız ADP Grubu 800 milyon Euro ödeyerek büyük ortağı haline geldi. TAV artık bir Fransız şirketti.

TAV için dönüm noktası, İstanbul Havalimanı ihalesinin kaybedilmesi oldu.

En büyük sermayesi olan insan kaynakları ana iş gittiği için şirketler yollarını ayırmaya başladı. 

Antalya’da Fraport ortaklığı, Kazakistan’da Astana Havalimanı gibi adımlar atılsa da TAV bir türlü beklenen çıkışı Atatürk Havalimanı sonrasında yaşayamadı. Her zaman kaybettiği İstanbul Havalimanı ihalesinin yarasını kalbinde taşıdı.

Benim görüşüm TAV için patinaj o kaybedişten bu yana devam ediyor. 2019’dan bu yana uçarak gözlemlediğim Ankara Esenboğa’dan İzmir Adnan Menderes’e, Milas Bodrum’dan Gazipaşa’ya kadar hizmet standartı ve kalitesi geçmişi mumla aratıyor.

Salgın sonrasında Ukrayna Savaşı’nın ardından kartlar yeniden dağıtılıyor. Sani Bey’in yerine atanan Serkan Kaptan’ın önünde TAV açısından zorlu ve türbülanslı bir rota var. 

Pegasus’a yakışan CEO: Güliz Öztürk

Güliz Hanım genç yaşında Türk Hava Yolları’nın yöneticilerinden biri olduğunda elinde zorlu projeler vardı. Part-time çalışarak girdiği THY’de akıllı adımlarıyla hızla yükselmişti. O yıllar tek bir kalem alabilmek için açılan ihalenin hesabının Ankara’ya Sayıştay’da verildiği yıllardı. 

THY’nin bir dönem Swissair’in başını çektiği Qualiflyer’a girişi, özel yolcu program Miles&Smiles gibi programlar oluşurken bu işin mimarlarından biri de Güliz Öztürk’tü.

2003’te o da THY’den Sertaç Haybart, Gürol Yüksel gibi genel müdür yardımcıları ile birlikte ayrıldı. Bir süre Ciner Holding’te çalıştı. 2005’te Pegasus’u Esas Holding Ali Sabancı ile birlikte aldığında yeni girilen iç hat pazarında var olma mücadelesinin esas oyuncularından biri de Güliz Hanım olmuştu.

THY tecrübesini Sertaç Haybart ile oluşturulan ekip ile hayata geçirdi. Hep sessiz ama Pegasus’un akıl dolu ilerlemesinde katkıya sahip oldu. Sertaç Bey’in genel müdürlükten ayrılıp Mehmet Nane gibi perakendeden gelen bir Genel Müdürün arkasında önemli bir güçtü.

Mehmet Bey IATA’ya doğru adım atarken aslında geçen ay Dünya Kadınlar Günü’nde IATA’nın ortaya koyduğu önemli bir proje için de Güliz Hanım’a yerini bıraktı. Şu an dünyada havayollarındaki kadın CEO oranı yüzde 6. Genel kadın yönetici oranı da yüzde 13’lerde. IATA bu oranın 2025’te yüzde 25’e çıkarmak istiyor. 

Güliz Hanım’ın sonuna kadar hak ettiği bu koltuk IATA açısından da önem arz ediyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala