HaberlerTolga Özbek

Yıldızı olmayan yönetici

Geçtiğimiz gün Türk Hava Yolları’nda 10 yıl ve üzerinde görev yapan kaptan pilotların kullandığı dört sırma ve yıldız uygulamasının geri döndüğü haberini paylaşmıştık. Sektörün bunca derdi varken ‘yıldız’ haberi o kadar çok okundu ki ben de şaşırdım.

Ama gelen mesajlar gösterdi ki konu yıldız değildi…

Şu an yönetimde olmayan bir pilot, hızla yükselmiş, üst seviyeye tırmanmıştı. Kendisi kaptan pilottu. Ancak 10 yıllık bir kaptan pilot olmadığı için yıldız takamıyordu. Pilotlukta işler hızlı yükselme ile değil de uçulan yıl, uçuş saati, öğretmenlik gibi konularla ölçülüyordu.

Fırsat yeni üniformalarla birlikte gelmişti. Her kaptan eşit olsun diyordu. Yönetimde olunca hızla düğmeye basıldı. Yıldız uygulaması kaldırıldı. 

Zaten sonrasında yaşanan salgın işin tuzu biberi oldu. Düşürülen maaşlar, riskli uçuşlar, işsizlik riski derken o yönetici yıldız işinin unutulduğunu düşündü.

Ama rüzgar tersten esip yönetim değişince o pilot da ayrılmak zorunda kaldı.

Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, THY’yi fabrika ayarlarına döndürüyor. Atamalar için liyakat önde tutuluyor. Haksız uygulamaya tabi tutulanlar geri dönüyor. 

Yıldıza da bu açıdan bakmak gerekiyor… Darısı eriyen maaşlara. Çok yoğun programların biraz daha insani duruma getirilmesine. İşsiz pilotların bir an önce iş bulmasına…

Dört sırma…

Nedir bu sırma-yıldız diyebilirsiniz.  Bazı şirketlerde farklı uygulansa da uluslararası kabul görmüş kurallara göre henüz daha PPL yani Özel Pilot Lisansı öğrencileri tek sırmalı apolet takar. Sonrasında eğitim iki sırma ile sürer.

Havayolu geçmiş, tip eğitimini tamamlayarak ‘ikinci pilot’ olanlar ise 3 sırma takar.

Dört sırma kaptanlıktır. THY’de eskiden olduğu yeniden başlayan uygulamada şirkette 10 yıldır kesintisiz kaptan olanlar dört sırmaya bir de yıldız takarlar…

Rus turisti yeni havayolları mı taşıyacak?

Rusya’dan turist getirilmesi için Antalya merkezli Rusya orjinli şirketlerin havayolu kurmaya başlaması Türkiye’yi ambargo deldiren durumuna sokar mı? Geçmişte Rıza Zarrab-İran arasındakiler gibi havacılığımız bir sorun yaşar mı?

Günümüzde sivil havacılık bir ülkenin can damarı. Rusya’ya uygulanan ambargoların en çok vurduğu alan sivil havayolu taşımacılığı. Rusya’daki havayollarına uçak kiralanmıyor, sigorta şirketleri riskleri kabul etmiyor. Yedek parça satılmıyor.

Türkiye ise Ukrayna-Rusya arasındaki savaşta orta bir noktada yer alıyor. Gerekirse tarafları masaya davet ediyor. Diplomasiyi kullanıyor. Bir taraftan da gerek Türk Hava Yolları gerekse de Pegasus, Türkiye Cumhuriyeti’nin garantisi ile Rusya’ya sefer yapıyor. Bu uçuşlar kiralık uçaklarla değil her iki şirketin öz malı olan yolcu uçakları ile gerçekleştiriliyor.

Bilet fiyatlar ise özellikle Rus tur operatörlerinin satın aldığı 1,5 milyon koltuk nedeniyle hızla yükseliyor. Rusya talebin karşılanması için “Benim de şirketlerim uçacak” diyor. 

Antalya’da iki şirket

Rusya pazarının üç büyük tur operatörü var. Bu şirketler Türk kökenli Coral, Pegas ve Anex. Geçen yıl bir hava taksi şirketi kuran Anex, bu şirketi havayoluna çeviriyor. Pegas Grubu ise Southwind adında bir şirket kuruluşu için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden ön onay aldı. Coral ise henüz karar vermedi.

Bu çevrime dahil olabilecek şirketlerden birinin de Onur Air olduğu dedikodusu dönüyor. 

SHGM tarafında ise hızlı hızla kolay havayolu kurulması için adım atılıyor. Yeni düzenleme ile ödenmiş sermaye 15 milyon dolardan 6 milyon dolara, minimum 5 adet uçağın tescil edilme şartı da 3 uçağa indi. 

Bir diğer değişiklik de imza sirküleri açısından gerçekleşti. SHGM, havalimanlarında faaliyet gösteren kuruluşlar çeşitli alanlarda ‘imza sirküsü’ şartı kaldırıldı. Bunun yerini ‘sicil tasdiknamesi’ aldı. Bu karara göre havalimanlarında iş yeri açanlardan yeni hava aracı alarak tescil için başvuranlara kadar isimler gizlenecek. İmza sirküsü yerine ticaret sicil tasdiknamesi yeterli olacak.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala