Uzay

İMECE uydusu 15 Ocak 2023’te uzaya fırlatılacak

Yerli ve mili imkânlarla geliştirilip üretilen İMECE uydusu uzaya 15 Ocak 2023 tarihinde fırlatılacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.  Dünyanın dört bir yanından yüksek çözünürlüklü görünürlük sağlayacak İMECE gözlem uydusu, BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 uydularından edinilen tecrübe ile hayata geçiriliyor.

Metrealtı çözünürlükteki ilk milli gözlem uydusu

Türkiye’de ilk kez metrealtı çözünürlüğe sahip elektro-optik uydu kamerası TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilerek İMECE’ye entegre edildi ve Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanması konusunda önemli bir adım atıldı.

TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen yerli ve milli İMECE Uydusu’ndan fırlatmanın ardından ilk görüntünün, 48 saat içerisinde alınması hedefleniyor.

Milli imkanlarla geliştirilen gözlem uydusu İMECE; BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 uydularından edinilen tecrübe ile donatıldı.

TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirildi

680 kilometre irtifada güneşe eş zamanlı yörüngede görev yapacak İMECE’de uçuş bilgisayarı, elektro-optik kamera, elektrikli itki sistemi, güç, haberleşme ve yönelim yörünge belirleme alt sistemleri başta olmak üzere TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen ekipmanlara, TÜBİTAK UME manyetometre ve manyetik tork çubuğu ile; TÜBİTAK MAM ise sabit güneş paneli ile katkı verdi.

Bunun yanı sıra, başta Türkiye olmak üzere dünyanın her yerinden coğrafi kısıtlama olmaksızın yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edecek olan İMECE Uydusu; hedef tespit ve teşhis, doğal afet, haritalama, tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda hizmet verecek. Sivil ve askeri amaçla kullanılabilecek uydunun tasarım görev ömrü 5 yıl olarak belirtiliyor.

Ayrıca, İMECE Projesi, Türkiye’nin gelecekte sahip olacağı uyduların temelini oluşturacak kritik teknolojilere sahip olmakla kalmayıp, uzay teknolojileri alanında yetişmiş insan gücü ve bilgi birikimi kazanımı hususlarında da katkı sağlayacak. Bu sayede katma değeri yüksek sistemler için ihraç etme potansiyeli kazanılmış olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala