Haberler

Ukrayna’daki Türk A400M’ler böyle görüntülendi

Savaş nedeniyle Ukrayna’da kalan iki Türk A400M nakliye uçağı, Barispol Havaalanı’nda CNN TÜRK ekibi tarafından görüntüledi.

24 Şubat’ta insani yardım taşıyan Türk Hava Kuvvetlerine ait iki adet A400M tipi nakliye uçağı, Ukrayna Kiev’deki Barispol Havaalanı’nda inmişti. Uçakların iniş yapması ile beraber bombardıman başlamış, uçaklar Ukrayna’da mahsur kalmıştı. Uçakların havaalanındaki görüntüsü için tıklayın.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “24 Şubat akşamı insani yardım maksadıyla iki A400M uçağımızı gönderdik. Aynı zamanda oradaki vatandaşlarımızın da tahliyesini planlamıştık. Oraya vardıktan sonra hava sahasının kapatılması nedeniyle Borispol Havaalanı’nda iki uçağımız şu anda bekliyor. Bu konuda hem Rusya hem Ukrayna tarafıyla temaslarımızı sürdürüyoruz. Uçaklarımızın olabildiğince emniyetini sağlamaya yönelik yakın temasımız devam ediyor. Ayrıca uçak mürettebatımız da şu anda Büyükelçiliğimizde misafir edilmekte. İlk fırsatta uçaklarımızı tahliye edeceğiz. Bu sırada eğer imkan olursa oradaki vatandaşlarımızın da Türkiye’ye tahliyesi mümkün olacak.” açıklamasında bulunmuştu.

İki Türk A400M nakliye uçağı Kiev’de

Bakan Akar: “İki A400M uçağımız Kiev’de”

Türk A400M uçakları Kiev’de uydu fotoğrafında

A400M’lerin bulunduğu Kiev Boryspil Havalimanı’na Ruslar füze attı

“A400M’lerin tahliyesi için hem Rusya hem de Ukrayna ile görüşüyoruz”

MSB’den Ukrayna’daki A400M’ler için açıklama

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala