Haberler

THK CL215 uçakları için yeniden ekip topluyor

Yangın sezonu başlarken Türk Hava Kurumu (THK) polemiklerden uzak durarak yaklaşık 3 yıldır kullanılmayan CL215 uçaklarının bakımlarını tamamladı. Uçuş ekibi yeniden görev yapmak üzere çağrıldı.

THK, iki Cl215 tipi uçağı yeniden uçurabilmek üzere bakımları hızlandırdı. Dört pilot ile anlaşma sağlandı.

Sözcü Gazetesi’nden Yusuf Demir’in haberine göre, pilotlardan bazılarının THY ve Pegasus’ta göreve başladığı ancak, yangın söndürme görevi için yaz aylarında özel izin alınabileceği belirtiliyor.

İHALEYE SOKULMAMIŞTI, MEVZUAT ZORLANACAK

Bu yıl ilk defa uçak tedariki için yetki verilen Savunma Sanayi Başkanlığı da, tıpkı Orman Bakanlığı gibi, şartnameye koyduğu maddeyle THK uçaklarının ihalelere girmesini engelledi. Ancak kamuoyundan gelen baskılar nedeniyle, Savunma Sanayi Başkanlığı’nın doğrudan alım yetkisi devreye sokularak, THK uçaklarının kullanılması sağlanacak.

THK’NIN ELİNDE 9 CL-215 TİPİ UÇAK VAR

THK’nın elinde 9 CL-215 tipi uçak bulunuyor. Kasım ayında yapılan resmi açıklamalarda bunlardan 6 tanesinin kullanılabileceği kaydedildi. 4 tanesinin TAI tarafından bedelsiz uçuşa hazır hale getirilmesi için anlaşma imzalandı.

THK’nın elinde ayrıca daha az gündeme gelen 11 tane M18 Dromader tipi yangın söndürme uçağı da bulunuyor. Bu uçaklar dönemin THK yönetiminin hatalı adımları sonrasında hurdaya çıkartılmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala