Haberler

Rusya, Türkiye’ye gelecek uçakları için önlem almaya çalışıyor

Dünyanın hemen her noktasında uçaklarına el konulan Rusya, şimdi de tatil sezonunda Türkiye’ye gelecek olan vatandaşlarını taşıyacak uçakların önlemini almaya çalışıyor.

AirTürkHaber’in özel haberine göre;  havada ağır yaptırımlar yaşayan Rusya, yaz sezonunda rotalarını tamamen Türkiye’ye çeviren Rusları getirecek uçakların Türkiye’de el konulmasını önlemek için güvence istedi.

Rusların Türkiye’den istediği güvence, hem devlet hem de özel havayollarının filolarında bulunan kiralık uçaklara Türkiye’de el konulmasını engellemek.

Türkiye’nin bu güvenceyi Ruslara verip vermeyeceği bilinmiyor fakat araştırmaya göre böyle bir garanti verebilmesi mümkün değil.

Bunun nedeni ise Türkiye’nin 2001 yılında imzaladığı Cape Town sözleşmesi.

Buna göre, ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı) ve UNIDROIT (uluslararası Hukukun Birleştirilmesi Enstitüsü)’nün ortak girişimiyle 29 Ekim–16 Kasım 2001 tarihleri arasında Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde düzenlenen diplomatik konferansta “uçak ve motorların dünyada tek bir yerde tescil ettirilerek takip edilmesini ve tek düzen ipotek prosedürüne tabi olmasını konu edinen hareketli malzemelerle ilgili uluslararası çıkarlar hakkında sözleşme” ile “hava aracı malzemelerine ilişkin protokol” imzaya açılmıştı.

Türkiye’nin de imza attığı bu anlaşmaya göre, uluslararası tescil mekanizmasını sağlamayı amaçlayan ve bu bağlamda aktif teminata dayalı finansman ile satış ve kiralama işlemlerinde alıcı veya işleticinin ödeme güçlüğü veya iflası halinde hareketli malzemelerin gerçek malikine iadesini kolaylaştırıcı düzenlemeleri içeriyor.

Cape Town anlaşmasına göre Rus havayollarında uçakları olan ülkeler Türkiye’ye geldiklerinde kendi uçaklarına el koyabilecek.

Bu sıcak gelişmelerin altında yaklaşık 3,5 milyon Rus turistin Türkiye’de tatil yapması bekleniyor.

Türkiye’nin imza attığı Cape Town Sözleşmesi’nin resmi gazetede böyle yer almıştı:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala